Reprezentantele României în Liga Europa şi-au aflat adversarele din turul III preliminar. Dacă va trece de FK Zira, pe care a învins-o în prima manşă din turul II preliminar pe teren propriu cu 3-1, Astra Giurgiu va juca împotriva ucrainenilor de la Oleksandriya. Infinit mai greu le va fi celor de la CS U Craiova şi Dinamo, care vor întâlni AC Milan, respectiv Athletic Bilbao.

Atât CS U Craiova, cât şi Dinamo București vor disputa primul meci pe teren propriu. Meciurile se vor disputa pe 27 iulie, turul și 3 august, returul.

ATHLETIC BILBAO

Anul înființării: 1898 (119 ani)

Antrenor: José Ángel Ziganda

Clasare în sezonul trecut: Locul 7

Valoarea lotului: 171,70 milioane de euro

Cei mai importanți jucători: Aymeric Laporte, Inaki Williams (25 de milioane de euro), Iker Muniain (15 milioane de euro)

Titluri în La Liga: 8 (ultimul în 1984)

Cupe ale Spaniei: 23 (ultima în 1984)

Buget: 95,879,400 €

În ultimele 4 sezoane echipa nu a terminat mai jos de locul 7. A terminat de două ori pe poziția a 7-a, o dată pe locul 5 și o dată pe 4.

Athletic Bilbao revine la București la cinci ani după ce a pierdut finala Europa League pe Arena Națională împotriva altei formații spaniole, Atletico Madrid (0-3).

AC MILAN

Anul înființării: 1899 (117 ani)

Antrenor: Vincenzo Montella

Clasare în sezonul trecut: Locul 6

Valoarea lotului: 317,20 milioane de euro

Cei mai importanți jucători: Alessio Romagnoli, Donnarumma (ambii 25 de milioane de euro), Andre Silva (22 de milioane), Hakan Calhanoglu (20 de milioane), Ricardo Rodiguez (17 milioane de euro)

Titluri în Serie A: 18 (ultimul în 2011)

Cupe ale Italiei: 5 (ultima în 2003)

A câștigat de 7 ori Champions League, de două ori Cupa UEFA și 5 Supercupe ale Europei. A adunat și 3 Cupe Intercontinentale, dar și Mondialul Cluburilor în 2007.

FC OLEKSANDRIYA

Anul înființării: 1948 (69 ani)

Antrenor: Volodymyr Sharan

Clasare în sezonul trecut: Locul 5

Valoarea lotului: 9.40 milioane de euro

Cei mai importanți jucători: Vitali Ponomar, Maksym Kalenchuk, Andriy Tsurikov, Evgen Banada (toți 700.000 de euro).

A revenit în prima ligă din Ucraina abia în sezonul 2015-2016. A jucat doar două meciuri în istorie în cupele europene. A pierdut cu 6-1 la general în fața celor de la Hajduk Split.