Sportiva legitimată la Crişul Oradea unde este pregătită de către Cristina Madău şi Georgeta Schier a izbutit să stabilească alte două noi recorduri naţionale. Acest lucru a fost posibil cu toate că înotătoarea s-a clasat departe de podiumul probelor în care a concurat la Campionatul European de înot pentru juniori născuţi în anii 2001-2004. În cadrul întrecerii desfăşurate la Helsinki s-au întrecut sportivi din 50 de state.

Concurând împotriva unor înotătoare mai mari şi cu doi ani decât ea, Huszar Ingrid împreună cu antrenoarele ei nu şi-au propus o clasare pe podium, ci o comportare cât mai bună. Obiectivul a fost îndeplinit, tânăra sportivă izbutind să stabilească două noi recorduri naţionale. În cadrul probei de 50 metri bras, Ingrid a ocupat locul al 21-lea, dar a stabilit un nou record naţional cu timpul de 32,65 secunde. La fel s-a întâmplat şi în proba de 200 metri bras unde a ocupat locul al 24-lea cu timpul de 2 minute 33,48 secunde, alt record naţional. În cadrul probei de 100 metri bras a ocupat locul al 20-lea cu timpul de 1 minut şi 11,00 secunde. Tot la Europeanul de la Helsinki, Ingrid a mai înotat în cadrul probei de ştafetă 4x100 metri mixt, unde a ocupat locul al 12-lea cu echipa naţională. Delegaţia României a cucerit o medalie de aur, prin Daniel Martin, în proba de 100 metri spate şi s-a situat pe locul al 7-lea dintr-un total de 20 de ţări care au reuşit să se claseze pe podium.