Spadasina orădeană Bicanca Benea s-a clasat cu echipa României pe locul al doilea la Campionatul Modial de spadă pentru cadeţi şi juniori, întrecere care s-a desfăşurat la Verona în Italia. Antrenorul selecţionatei tricolore a fost orădeanul Nicolae Ille.

Performanţă remarcabilă pentru sportul orădean care are, începând de marţi, o vicecampioană mondială de juniori la spadă. Bianca Benea (CSM Oradea) a izbutit această performanţă cu echipa României din care au mai făcut parte sportivele Alexandra Predescu, Denisa Barosan (ambele de la CSA Steaua Bucureşti) şi Zsuzsa Schlier (CS Târgu Mureş). Până în finala competiţiei unde a fost învinsă 45-31 de către echipa gazdă, puternica Italie din rândul căreia nu a lipsit Federica Isola, campioana europeană în proba individuală, româncele au trecut cu 45-26 de reprezentativa Mexicului în 16-imi, cu 39-38 de selecţionata Ungariei în optimi, cu 45-39 de SUA în sferturile de finală şi cu 31-30 de Ucraina în semifinale. Întrecerea a adunat la start 34 de reprezentative, selecţionata tricoloră reuşind să se claseze în final pe locul al doilea. De menţionat că Bianca Benea a fost foarte aproape de o medalie şi în proba individuală unde în final s-a clasat pe locul al 5-lea dintre 174 de participante. Aşadar, spadasina orădeană îşi continuă ascensiunea după ce în 2015 cucerea medalia de bronz în proba individuală de spadă feminin la cadeți, la Campionatul European de la Maribor (Slovenia). Un an mai târziu, ea a cucerit medalia de bronz în proba pe echipe la cadeți, în întrecerea europeană desfășurată la Novi Sad (Serbia).