Chiar şi fără câţiva jucători de bază, Naţional Sebiş s-a dovedit un adversar prea puternic pentru CS Diosig, echipă care a pierdut zece piese de bază în pauza competiţională. Arădenii au făcut pasul spre turul III al Cupei României după victoria (3-0) repurtată la Diosig.

Scorul reprezintă diferenţa dintre o echipă de liga a III-a cu pretenţii de promovare, care a efectuat 15 transferuri în această vară, şi una din eşalonul patru fără mari aspiraţii în noul sezon. Arădenii au venit decişi să rezolve rapid conturile cu ambiţioasa echipă bihoreană şi după zece minute au trimis mingea în bară prin Petculescu. Juniorul Vereş (17) a fost mai precis şi a trimis plasat mingea în poarta lui Gheţe (0-1). După o oră de joc, gazdele au dat emoţii adversarilor, dar Jurcă şi Petrean l-au evidenţiat în aceeaşi fază pe Moroz.

Problema învingătoarei a fost rezolvată la începutul părţii secunde, când acelaşi Vereş (55) a finalizat pasa lui Petculescu (0-2). CS Diosig nu a avut reacţie şi în finalul partidei a mai încasat un gol, Pâslaru (87) înscriind din lovitură liberă liberă de la 20 de metri (0-3).

CS Diosig: Gheţe - Karacsony, Toseschi, Marc, Arsene, Sereş (77 Sg. Popa), R. Bogdan (70 Szucs), Vaida, Cr. Jurca, B. Praja (75 Iacob), M. Petran.

Antrenor: Vig Zoltan.

Naţional Sebiș: Moroz - Siminic, Bârănel, Basic, Dumitrache - Pîslaru, Livan - Săulescu, Petculescu, Cl. Vereș - Ionică.

Antrenor: Alin Chiţa.

Arbitri: Cristian Codrea - la centru; Radu Despa, Cristian Lucaci (toți din din Baia Mare) - asistenţi.

ACS Înainte Modelu (CL) - ACSM Olteniţa (CL) 5-1
SC Popeşti-Leordeni (IF) - AFC Unirea 04 Slobozia (IL) 5-6, după lovituri de la 11 metri
ASF Zărneşti (BV) - ACS Olimpic Cetate Râşnov (BV) 1-5

Meciurile ACS Performanţa Ighiu (AB) - CS Unirea Jucu+ (CJ); AS FC Universitatea Cluj (CJ) - CS Viitorul Ulmeni+ (MM) şi FC Zalău+ (SJ) - CS Sănătatea Servicii Publice Cluj-Napoca (CJ) nu s-au disputat, întrucât echipele cu semnul x s-au retras din competiţiile organizate de FRF.

Faza următoare va avea loc miercuri, 13 septembrie.