Campioana României a mai obţinut o victorie importantă în tentativa de a aborda play-off-ul de pe un loc cât mai bun în ierarhia Ligii Naţionale. Sâmbătă seara CSM CSU Oradea a dispus de BC CSU Sibiu cu 84-72 (16-14, 23-20, 27-17, 18-21) şi s-a apropiat la un punct de podium.

Încă din start, orădenii s-au desprins la 10-2, dar până la finalul sfertului inaugural sibienii au reuşit să se apropie la o singură posesie (16-14). Ambele echipe au marcat mai mult în cea de-a doua secvenţă a partidei de la Arena "Antonio Alexe", astfel că la pauză tabela indica 39-34 în favoarea gazdelor.

La reluarea, lucrurile au mers şi mai bune pentru CSM CSU, care graţie unui joc colectiv eficient s-a distanţat decisiv, conducând cu 66-51 înaintea secvenţei finale, în care sibienii au reuşit să mai reducă puţin din proporţiile scorului (84-72).

Cu a această a patra victorie consecutivă, CSM CSU s-a apropiat ameninţător de Steaua şi CSU Sibiu, ocupantele locurilor 2-3. Cu o victorie miercuri (ora 18.00, Digi Sport) la Cluj, pe terenul U BT, care şi-a asigurat locul 1 înaintea play-off-ului, orădenii ar avea şanse mari de a încheia sezonul pe podium.

Celelalte rezultate din grupa 1-6: Steaua - U BT Cluj 75-80, BC Timişoara - BCMU Piteşti  88-67.