Al patrulea eşec stagional în opt partide disputate spune clar că la echipă există anumite probleme. Motivul participării în cupele europene nu poate fi invocat, tehnicianul Cristian Achim recunoscând că „deranjul” nu este doar de ordin sportiv. Astfel, într-un meci contând pentru etapa a 8-a din Liga Naţională, CSM CSU a pierdut 81-87 (21-18, 21-29, 18-21, 21-19) pe teren propriu în compania lui BC Timişoara.

Startul de meci în care Oradea s-a dus la 9-2 nu anunţa nimic din ceea ce a urmat să se întâmple. Cu un Jeremic aflat într-o formă deosebită, BC Timişoara a revenit în joc apropiindu-se la doar trei puncte până la pauză. Cu mari carenţe în jocul de apărare, capitol la care CSM CSU sub comanda lui Cristian Achim a excelat tot timpul, echipa orădeană a cedat clar sfertul al doilea, oaspeţii câştigându-l cu 8 puncte diferenţă. La această stare de fapt a contribuit forma excelentă a „lunetiştilor” timişoreni care până la pauză au avut un procentaj al reuşitelor de 66%. Reveniţi de la cabine, orădenii au reintrat în joc cu un parţial de 6-0 care i-a readus la conducere. Echipa din Banat a replicat imediat preluând definitiv conducerea graţie şi aruncărilor de la distanţă al căror procentaj nu a coborât sub 60% până la finalul partidei. Opt puncte aveau de recuperat orădenii la intrarea în secvenţa decisivă care s-au făcut 12 după reluarea meciului. Gazdele au avut o tresărire de orgoliu care i-a apropiat la 4 puncte (70-74) insuficient însă pentru a tranşa soarta partidei. Aşadar, eşec pentru CSM CSU care are un bilanţ de 4 victorii şi tot atâtea înfrângeri într-un campionat care pare mai slab decât cel din sezonul trecut şi în care Oradea se află pe locul al 7-lea în acest moment. În runda viitoare, bihorenii vor evolua în deplasare duminică, 17 decembrie, de la ora 20.00 (Digi Sport) cu BCM U Piteşti, liderul campionatului.

CSM CSU Oradea: Nicolescu 4 puncte, Pasalic 15 (3×3p), Valeika 12, Trotter 19, Milosevic 11 (1), Ţîbîrnă, Mandache 5, Gajovic 7 (1), Stamenkovic 8.

Antrenor: Cristian Achim.

BC Timişoara: Popa Calotă 5, Drăguşin 4, Tohătan, Jeremic 30 (5×3p), Komatina 4, T. Gheorghe 6 (2), Diaz 19 (1), Mijajlovic 14 (1), Burdgess 5 (1).

Antrenor: Tudor Costescu.

Arbitri: Alexandru Olaru, Bukuresti László, Dragoş Nicolae. Comisar FR Baschet: Viorel Constantinescu.

Steaua Bucureşti - U BT Cluj-Napoca 89-75

Etapa viitoare (15-18 decembrie): vineri: SCM U Craiova - U BT Cluj-Napoca (ora 17:45, Digi Sport), BC CSU Sibiu - BC Muieş Târgu Mureş; sâmbătă: Timba Timişoara - CSM Steaua EximBank Bucureşti, Phoenix Galaţi - BC SCM Timişoara; duminică: BCMU FC Argeş Piteşti - CSM CSU Oradea (ora 20:00, Digi Sport); luni: Dinamo Bucureşti - Politehnica Iaşi (ora 20:00, Digi Sport).