Început ezitant de an pentru CSM CSU Oradea, care a cedat 76-83 (14-25, 20-18, 24-19, 18-21) în deplasarea de la Sibiu, după un start de meci catastrofal.

Apărarea agresivă a sibienilor coroborată cu lipsa de reacţie şi de idei a orădenilor au făcut ca după cinci minute tabela să indice un neverosimil 17-0 pentru CSU. Primele  reuşite ale oaspeţilor au venit în urma unor aruncări de la distanţă, astfel că în minutul opt avansul gazdelor a scăzut la opt puncte. Sfertul inaugural a găsit cele două echipe, însă, despărţite de 11 puncte (25-14).

Treptat-treptat, însă, CSM CSU a redus diferenţa, care în minutul 17 mai era de patru puncte în favoarea sibienilor (35-31). Finalul sfertului doi a aparţinut gazdelor, care s-au desprins la nouă "lungimi" (43-34).

Evoluţia sinusoidală a orădenilor a continuat şi după pauză, iar cu zece minute înainte de final s-au apropiat la două posesii de adversari (62-58) după două aruncări precise de la distanţă ale lui Trotter. Cu nou venitul Kris Richard în zi fastă, deşi abia făcuse cunoştinţă cu colegii, CSM CSU Oradea a izbutit chiar să egaleze la 64, dar nu a mai avut forţa să menţină ritmul, cedând cu 76-83.

"Felicit echipa din Sibiu,  care a făcut un meci foarte bun. Pentru noi este foarte dificil să jucăm în condițiile în care la nivel fizic am pierdut absolut toate duelurile. În momentul în care primești peste 30 de puncte doar după contraatac și recuperări ofensive, baschetul se oprește și nu mai are niciun sens. Noi puteam să câștigăm aici lejer, dar echipa din Sibiu a făcut mai puține greșeli și și-a dorit mai mult victoria", a comentat antrenorul Cristian Achim al cincilea eşec din această ediţie a Ligii Naţionale de baschet masculin.

BC CSU Sibiu: Dragoste 14 (1×3), Cooper Williams 3, Laser 11 (1), Kinnard 11 (3), Pratt 22 (2), Paliciuc 6 (1), B. Popescu 5, Davis 11.

Nu au jucat: Brosser, Banciu, D. Gheorghe, Petică.

Antrenor: Dan Fleşeriu.

Asistent: Cătălin Vulc

CSM CSU Oradea: Nicolescu 3 (1×3), Pasalic 13 (1), Valeika 3, Trotter 12 (2), Milosevic 4 (1), Ţîbîrnă 2, Mandache 6 (1), Gajovic 16 (2), Richard 17 (3).

Nu au jucat: Gavrilă, Ionescu, Meluţ.

Antrenor: Cristian Achim.

Asistenţi: Milan Mitrovic, Marius Marinău

Arbitri: Marius Ciulin, Bogdan Podar, Bukuresti László.

Comisar FR Baschet: Mircea Martiş.

Următorul joc al echipei orădene va avea loc luni, de la ora 18.00, la Arena "Antonio Alexe", cu Dinamo Bucureşti.

Celelalte meciuri ale rundei a 12-a:

ASTĂZI
BC Timba Timișoara - BC SCM Timișoara 83-98
BC Mureș - Phoenix Galați 85-78
BCM U FC Argeș Pitești - U-BT Cluj-Napoca 81-82

Meciul Dinamo București - CSM Steaua București s-a jucat aseară, după închiderea ediţiei.

Partida Politehnica Iași - SCM Universitatea Craiova a fost amânată pentru 31 ianuarie.