Turul 3 al fazei judeţene din Cupa României a prilejuit atât partide dezechilibrate, cât şi jocuri mai strânse, încheiate la diferenţă de 1-2 goluri. Printre echipele care au făcut pasul spre sferturile de finală se află şi două reprezentante ale Ligii a V-a, Zorile Bunteşti şi CSC Nojorid-Livada.

Dacă Foresta Tileagd sau CS Bihorul Beiuş s-au calificat lejer, CAO a eliminat cu emoţii CSC Hidişelu de Sus. Gazdele au făcut o primă repriză de excepţie, conducând cu 3-1, dar după pauză n-au mai putut menţine ritmul, în condiţiile în care „atleticii” au introdus cinci jucători de bază în partea secundă. Spectaculoasă prin evoluţia scorului a fost şi partida de la Avram Iancu , în care Victoria  a schimbat scoarta jocului în repriza secundă profitând de slăbiciunile visătoarei defensive salontane şi confirmând astfel forma bună din acest început de sezon. Perioadă fastă şi pentru Transilvania Academy, care a scos din cursă CS Oşorhei, perdantă a treia oară în debutul sezonului, de fiecare dată la limită. Cu câte un gol marcat la începutul şi spre finalul partidei merge mai departe şi Crişul Aleşd în dauna Unirii Valea lui Mihai.

Zorile Buntești – Unirea Roșia 6-1 (2-1)

Marcatori: Daniel Tirla 5, 16, 73, Emanuel Ciuciu 53, Robert Țirban 76, Sebastian Bălan 89 / Raul Filip Gal 15

Viitorul Bratca – Foresta Tileagd 0-7 (0-3)

Marcatori: Paul Suciu 10, 29, 61, 85, Ștefan Meșter 45, Sebastian Brata 73, Casian Bițiș 86

Crișul Aleșd – Unirea Valea lui Mihai 2-1 (1-0)

Marcatori: Rareș Burlău 1, Vlad Țap 87 / Mozes Gyula Szucs 90

ACS Transilvania Academy Oradea – CS Oșorhei 1-0 (1-0)

Marcator: Antonio Marcu 40

CSC Hidișelu de Sus – Club Atletic Oradea 3-4 (3-1)

Marcatori: Cristian Jurcă 12, Sebastian Gliția 20, Andrei Agud 44 / Marcel Joseph 38, Sebastian Zádori 59, 83, Ákos Waritz 65

CSC Nojorid Livada – FC Universitatea Oradea 2-1 (2-0)

Marcatori: Darius Pop 43, Șerban Ionoi 45 / Darius Sfîrlea 55

Victoria Avram Iancu – Olimpia Salonta 4-2 (0-1)

Marcatori: Alexandru Lobonț 55, Ionuț Rad 71, Felix Kocsis 80, Daniel Nistor 90+4 / Andrei Iacob 28 – 11 m, 65

AS Olcea – CS Bihorul Beiuș 0-5 (0-1)

Marcatori: Vlad Degău 43 – 11 m, Alexandru Lezeu 55, Ricardo Bartha 57, Cristian Copil 82, Lucas Niculuț 84.

Partidele din turul 4 vor avea loc pe 18 septembrie, împerecherea urmând să fie făcută în aceste zile.