Duelul românesc din primul tur al turneului WTA de la Istanbul, dotat cu premii în valoare de 250.000 de dolari, s-a încheiat nefast pentru Irina Bara (nr. 188 WTA). Venită din calificări, tenismena originară din Ştei a fost eliminată de Sorana Cîrstea (nr. 97 WTA, 29 de ani).

Irina a început bine meciul şi a câştigat primul set cu 6-2. Neverosimilă a fost şi desfăşurarea ulterioară a partidei, Sorana impunându-se cu un dublu 6-0 după o oră şi 51 de minute. Totuşi, din cele 12 ghemuri câştigate la rând de Sorana, în cinnci a avut nevoie de prelungiri. Sorana acumulează 30 de puncte WTA şi  premiu financiar în valoare de 3.400 dolari, iar Irina Bara s-a ales cu 18 puncte WTA şi 2100 de dolari. În optimile de finală, Cârstea va juca împotriva  învingătoarei din partida Viktoria Kuzmova (Slovacia, 44) – Barbora Strycova (Cehia, 47). În optimi s-a calificat şi Mihaela Buzărnescu (nr. 30 WTA, 30 de ani), după victoria împotriva ucrainencei Julia Glushko (nr. 129 WTA, 29 de ani) în două seturi, scor 6-4, 6-4. În faza următoare, Mihaela Buzărnescu o va întâlni pe Margarita Gasparyan, din Rusia. La dublu, Irina Bara face pereche cu Mihaela Buzărnescu, cele două fiind favorite nr. 3.