Marcatori: Vlad 78 / Luduşan 10, A. Dulca 47, Ţâră 50, Peter 73

Cermei: Stănilă - Dolga, Varga (53 Vlad), Gal - Polgar, Mihuța, Tănase, Sabău - Prună, Deta (58 Vezan) - Matiș (68 Capătă). Gârlea-Domondi - Al. Nistor, Rogojan, Mager.

Antrenor: Radu Anca.

Luceafărul: Moroz - Drăgan, Core, Opriș (32 A. Dulca), Băican - Mitrică (70 Peter), Chiorean, Codoban, Gunie - Ludușan, Țâră (79 Sg. Pop).

Rezerve neutilizate: Bg. Moga - C-tin. Roşu, Preoteasa, Gruia.

Antrenor: Cristian Lupuţ.

Arbitri: Claudiu Gaitin - la centru; Alexandru Filip, Alin Botaș (toți din Timișoara) - asistenţi.

Observatori FRF: Vasile Marc (Cluj), Cristian Gîț (Deva).

Ezitantă în campionat, Luceafărul Oradea s-a mai reabilitat în Cupa României. Echipa orădeană a dispus ieri în deplasare de Gloria Lunca Teuz Cermei, scor 4-1, şi s-a calificat în "16-imile" de finală, fază în care va întâlni o echipă din Liga I.

"Luceferii" au luat o opţiune la calificare încă din primele minute în faţa unui adversar ambiţios din Liga a III-a. Luduşan (10) a deschis scorul cu un şut la vinclu din marginea careului mare (0-1) şi echipa bihoreană a reuşit să-şi conserve fără probleme avantajul până la pauză. Imediat după reluare, Luceafărul s-a desprins după execuţia lui A. Dulca (47) din marginea careului mare (0-2). Şi ultimul venit la gruparea orădeană, Cătălin Ţâră (53), a profitat de slăbiciunile defensivei arădene din interiorul careului mare (0-3). Mai mult, nou intratul Peter (73), scăpat singur cu portarul, a punctat şi el (0-4). Gazdele au alergat după golul de onoare, pe care l-au reuşit în minutul 78, după ce Vlad l-a învins pe Moroz din 10 metri (1-4).

Calificare lejeră a Luceafărului în faza următoare în care vor întâlni o reprezentantă a primului eşalon. Meciurile din "16-imi" vor avea loc între 24-30 septembrie, iar tragerea la sorţi este programată vineri, 14 septembrie.