Arena „Antonio Alexe” pare să le aducă noroc tinerelor baschetbaliste pregătite de Cătălin Tănase. La capătul a două reprize distincte, selecţionata de baschet U20 a României a învins 63-56 (10-18, 19-13, 19-9, 15-16) naţionala Ucrainei, bifând astfel cel de-al treilea succes consecutiv din tot atâtea posibile.

Prima secvenţă a partidei, precum şi cea mai mare parte din cea de-a doua au aparţinut echipei vizitatoare. Ucraina a început în forţă reuşind să-şi creeze un avantaj de 10 puncte (12-2) după 5 minute de joc. După cum o arată şi numărul mic de puncte marcate, tricolorele au suferit pe faza ofensivă ratând o sumedenie de oportunităţi. La capătul primelor 10 minute, oaspetele aveau un avantaj de 8 puncte (10-18). Debutul sfertului al doilea doilea a fost echilibrat, dar, cu toate acestea, Ucraina şi-a mărit din nou ecartul la 10 puncte. În continuare aspectul jocului s-a modificat, tricolorele reuşind să puncteze cu regularitate şi să se apropie la doar două puncte (29-31) la jumătatea meciului.

O altă faţă în repriza secundă

Repriza a doua a debutat excelent pentru echipa României care a reuşit să treacă la conducere chiar după prima posesie. Evoluţia gazdelor a fost excelentă, astfel că la intrarea în secvenţa decisivă tabela de marcaj indica 48-40 în favoarea României. Cu toate că avantajul părea a fi liniştitor, ex-sovieticele au redus ecartul la doar 2 puncte (52-50) în numai trei minute. Alina Podar şi Anamaria Vîrjoghe, două dintre cele mai bune marcatoare, ambele având probleme cu greşelile personale, au revenit pe parchet şi şi-au ajutat echipa să se menţină în avantaj. Chiar dacă ucrainencele s-au apropiat la doar o posesie cu un minut înainte de final, tricolorele au ştiut să gestioneze ultimele secvenţe ale partidei, astfel că România a obţinut cel de-al treilea succes la Europeanul U20 din tot atâtea posibile.

România: Ferariu 12 puncte, Virjoghe 12, Podar 11, E. Armanu 9 (3×3p), Parău 6, Popescu 6 (2×3p), Orban 4, Demeter 3, Ghiță. Nu au jucat: Fleșer, M. Tănase, T. Armanu. Antrenor: Cătălin Tănase. Asistenți: Larisa Toma şi Alexandru Radu. De la oaspete s-a evidenţiat Kristina Karp, autoarea a 21 de puncte, 8 recuperări, 6 capace, 2 pase decisive şi 2 intercepţii.

În urma acestui nou succes, România ocupă primul loc în cadrul Grupei A, fiind singura formaţie neînvinsă. În următoarea partidă, tricolorele vor înfrunta selecţionata Israelului astăzi, de la ora 19.30, tot în Arena „Antonio Alexe”.

Etapa a IV-a (astăzi):
Marea Britanie - Ucraina - ora 17:15 (Colegiul Economic „Partenie Cosma”)
Grecia - Lituania - ora 19:30 (Colegiul Economic „Partenie Cosma”)
România - Israel - ora 19:30 (Arena „Antonio Alexe”)

6. Danemarca - 0/3 3 puncte

Islanda - Turcia - ora 15:00 (Colegiul Economic „Partenie Cosma”)
Bulgaria - Cehia - ora 15.00 (Arena „Antonio Alexe”)
Belarus - Danemarca - ora 17.15 (Arena „Antonio Alexe”)

Primele două clasate din ambele grupe avansează în semifinale, locurile 3-4 vor juca în turneul destinat locurilor 5-8, iar ocupantele ultimelor două locuri în fiecare grupă vor juca în turneul locurilor 9-12. Primele trei clasate la încheierea competiţiei vor promova în primul eşalon valoric.