Tenismena bihoreană Irina Maria Bara a ajuns în sferturile de finală ale turneului “Space Coast Pro Tennis Classic”, dotat cu premii în valoare de 60.000 de dolari, care se dispută la Indian Harbour Beach, Florida.

Irina Bara (168 WTA) a dispus în optimi de Kristie Ahn (SUA, 109), după două seturi foarte disputate, scor  7-6(10), 7-6(4), după ce în turul inaugural o depăşise pe americanca Unsue Maitane Arconada (254 WTA), scor 6-4, 6-2.

În primul set, Irina a revenit mai întâi de la 1-3 la 3-3, apoi de la 3-5 şi de la 5-6. În tie-break, dramatismul a fost şi mai mare. Irina a salvat mai întâi două mingi de set la 4-6, apoi a ratat una la 7-6, a mai salvat una la 7-8, după care a mai ratat două la 9-8, 10-9, până s-o fructifice pe cea decisivă.

Şi în setul secund, şteianca a revenit de la 1-3 şi 3-5, salvând o minge de set la 5-6. În tie-break-ul a început mai slab (1-3), dar a făcut apoi cinci puncte consecutive care i-au facilitat victoria.

Irina şi-a asigurat  15 puncte WTA şi un premiu 1.520 USD pentru calificarea în sferturile de finală, unde o va întâlni în această seară pe Ons Jabeur (Tunisia, 140) [6].

În proba de dublu, Irina Bara face pereche cu Silvia Soler Espinosa (Spania). Favorită nr. 1, perechea româno-spaniolă a dispus în primul tur de americancele Alycia Parks şi Alana Smith, scor 6-4, 6-2. În această seară, Bara şi Soler vor juca împotriva lui Madison Brangle şi Victoria Duval.