Cea mai bună tenismenă bihoreană a ratat ieri calificarea în finala turneului ITF de la Balatonboglar (Ungaria), dotat cu premii în valoare de 25.000 de dolari.

Irina Bara a fost învinsă în semifinale, după două ore şi 22 de minute de joc, de mult mai experimentata Greta Arn (731 WTA), în vârstă de 38 de ani, care în 2011 ocupa locul 40 WTA. Venită din calificări, reprezentanta gazdelor a câştigat primul set la tie-break 7-6 (6), după care Irina a egalat situaţia după un set doi fără istoric (6-1). La fel a fost şi cel decisiv, doar că de data aceasta Arn a fost cea care a condus clar ostilităţile, adjudecându-şi-l cu 6-0.

În sferturi, Irina Maria Bara (22 de ani, 197 WTA) izbutise să o elimine pe favorita numărul 1, rusoaica Irina Khromacheva (22 de ani, 122 WTA), scor 6-1, 6-4.