Doar victorii în etapa a 13-a, toate obţinute de echipele cotate cu prima şansă. Liderul CSC Sînmartin îşi menţine avansul de trei "lungimi" după reprezentaţia cu goluri multe de la Aleşd.

A doua clasată, Crişul Sântandrei, a rezolvat rapid meciul de acasă cu CS Mădăras, în timp ce cealaltă formaţie de pe podium, CS Bihorul Beiuş, a tranşat în prelungiri partida de la Valea lui Mihai. Asta, după ce gazdele au luat la ţintă de cinci ori barele, dar şi beiuşenii au irosit o lovitură de la 11 metri în finalul primei reprize! Universitatea Oradea şi CSO Ştei au realizat scorul etapei pe seama nou promovatelor Biharea Vaşcău şi CS Săcueni. Clar a câştigat şi CS Diosig partida cu CSM Olimpia Salonta şi datorită reuşitelor portarului Vlad Gheţe, care a marcat de două ori din lovitură de la 11 metri, ajungând la cinci goluri în acest campionat! Încet, dar sigur, Viitorul Borş şi Unirea Livada se apropie de partea superioară a ierarhiei, ambele învingând cu acelaşi scor Dacia Gepiu, respectiv CS Oşorhei.

Crişul Aleşd - CSC Sînmartin 3-4

Marcatori: Cr. Copil 55 autogol, Şoit 87, Sg. Pop 90+4 / Ov. Morna 42, 65, S. Ban 54 (11 m), 75
Unirea Livada - CS Oşorhei 2-0

Marcator: D. Toma 48, 78
Unirea Valea lui Mihai - CS Bihorul Beiuş 0-1

Marcator: R. Ţirban 90+3
CS Diosig - Olimpia Salonta 4-1

Marcator: M. Petran 32, V. Gheţe 44 şi 88, ambele din 11 m, B. Leş 74 / Sg. Ciocan 69
Crişul Sântandrei - CS Mădăras 4-2

Marcatori: Lavrincsik 8, Şumălan 12, Z. Bundea 15, Cr. Dărăban 90+1 / Petricău 30 penalty, A. Lezeu 90+2

14. CS Săcueni      13      4        0        9        15-31 12

---------------------------------------------------------------------------------------

15. Crişul Aleşd     13      2        2        9        16-37 8

16. Biharea Vaşcău          13      1        1        11      14-54 4

Etapa viitoare (25-26 noiembrie): Unirea Valea lui Mihai - Unirea Livada; CS Bihorul Beiuş - Viitorul Borş; CSC Dacia Gepiu - CSC Crişul Sântandrei; CS Mădăras - CSO Ştei; CS Săcueni - FC Universitatea Oradea; Biharea Marmogranit Vaşcău - Crişul Aleşd; CSC Sînmartin - CS Diosig; CSM Olimpia Salonta - Clubul Sportiv Oşorhei.