Luceafărul Oradea - Metaloglobus Bucureşti - Echipe avide de puncte
Vecine spre partea inferioară a clasamentului Ligii a II-a, Luceafărul Oradea şi Metaloglobus Bucureşti se duelează mâine, de la ora 11.00, la Baza Sportivă din Sânmartin.
Cele două echipe se află la egalitate de puncte (27), trei peste prima echipă aflată sub linia care marchează zona retrogradabilă, şi îşi pun mari speranţe într-un rezultat pozitiv. În runda precedentă, orădenii au scăpat printre degete puncte care păreau sigure până spre finalul jocului de la Târgovişte, în timp ce bucureştenii au dispus acasă de Foresta Suceava (2-1), după ce cu o etapă înainte remizaseră în deplasare cu Ştiinţa Miroslava (1-1). Luceafărul va avea în faţă un adversar cu moral bun, dar pe care în mod normal ar trebui să-l învingă, dacă nu va repeta erorile defensive din precedentele jocuri. Faţă de ultimul joc, echipa orădeană nu-l va avea pe bancă pe Cristian Dulca, plecat la ACS Şirineasa, acesta urmând a fi suplinit de Cristian Lupuţ şi Ioan Pap Deac.
Programul etapei a 26-a:
MÂINE
Ora 11.00: Foresta Suceava - Academica Clinceni, Ştiinţa Miroslava - CS Mioveni; Ripensia Timişoara - Chindia Târgovişte (ora 14:30).
DUMINICĂ:
UTA Arad - CS Afumaţi (ora 12:00), ASU Poli Timişoara - AFC Hermannstadt Sibiu (ora 14:00).
Olimpia Satu Mare* - Dunărea Călăraşi 0-3, ASA Târgu Mureş* - FC Argeş 0-3.
Meciurile Pandurii Târgu Jiu - CS Baloteşti şi Sportul Snagov - Dacia Unirea Brăila au fost amânate din cauza condiţiilor meteo nefavorabile şi a terenurilor impracticabile.
CLASAMENT
1. Dunărea Călăraşi 24 17 5 2 47-17 56
2. AFC Hermannstadt 24 15 8 1 37-11 53
---------------------------------------------------------------------------------------
3. Chindia Târgovişte 24 14 7 3 49-15 49
---------------------------------------------------------------------------------------
4. CS Afumaţi 24 13 5 6 32-17 44
5. FC Argeş Pitești 24 11 7 6 35-22 40
6. Academica Clinceni 24 11 7 6 38-31 40
7. ASU Poli Timişoara 24 11 5 8 33-28 38
8. CS Mioveni 24 8 7 9 36-33 31
9. ASA Târgu Mureş** 24 9 4 11 38-46 31
10. Sportul Snagov 24 8 6 10 20-22 30
11. Ripensia Timişoara 24 7 8 9 46-35 29
12. UTA Arad 24 6 9 9 30-32 27
13. Luceafărul Oradea 24 7 6 11 38-42 27
14. Metaloglobus 24 7 6 11 23-30 27
15. Pandurii Târgu Jiu 24 5 9 10 30-39 24
-----------------------------------------------------------------------------------
16. CS Baloteşti 24 6 6 12 30-48 24
17. Ştiinţa Miroslava 24 6 6 12 29-50 24
18. Foresta Suceava 24 7 3 14 22-64 24
19. Dacia Unirea Brăila 24 5 6 13 49-51 21
20. Olimpia Satu Mare** 24 6 2 16 19-48 -38
* Primele două clasate promovează direct, iar locul al 3-lea va juca baraj cu ocupanta poziţiei a 12-a din Liga I. Ultimele 5 retrogradează în Liga a III-a.
** Echipe retrase din campionat în iarnă, pierd meciurile rămase de disputat cu 0-3.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.