Sportiva legitimată la CSM Oradea a avut evoluţii apreciate la turneele din Serbia, unde a disputat o finală la simplu şi a câştigat una la dublu.

Luna aprilie a fost bogată în evenimente pentru Floriana Popovici, care a luat startul la două competiţii din Serbia, atât în probele de dublu, cât şi în cele individuale. La Yason Cup 2019, întrecere desfăşurată la Novi Sad şi destinată categoriei de vârstă 16 ani, sportiva legitimată la CSM Oradea a ajuns în sferturile de finală ale probei individuale şi a câştigat proba de dublu alături de Anca Todoni (România). În proba de simplu, Floriana, cap de serie numărul 13, s-a oprit în sferturile de finală unde a fost învinsă 6-3, 6-4 de slovena Petja Drame, a 5-a favorită. De menţionat că partenera orădencei din proba de dublu a fost cea care a câştigat proba individuală. La dublu, perechea Floriana Popovic – Anca Todoni s-a impus învingând pe rând, în minimum de seturi, două perechi din Serbia, una mixtă Ungaria – Slovacia şi una din Slovenia. Săptămâna trecută, bihoreanca a luat startul în cadrul turneului memorial Pecin Memorijal-Alexander Waske Tennis-University 2019 disputat la Pancevo. Competiţia a fost din nou una care s-a adresat categoriei de vârstă 16 ani, Floriana jucând atât la simplu, cât şi la dublu. În proba individuală, sportiva CSM Oradea, cap de serie numărul 12 de această dată, s-a oprit în finală unde a fost învinsă de aceeaşi Anca Todoni, care a câştigat cu un dublu 6-3, 6-3. La dublu, perechea Popovici – Todoni, cap de serie numărul 6, a ajuns până în penultimul act, unde au fost învinse în două seturi (7-5, 6-0) de o pereche mixtă slovaco-sârbească.