În cadrul Zilei Comunei Holod a fost atribuit primul titlu de Cetățean de Onoare al Comunei Holod domnului Gheorghe Lucian Solomie, în semn de apreciere și recunoștință pentru întreaga activitate sportivă în cadrul echipei naționale de rugby a României.

Sala de Sport îi poartă numele

În organizarea Primăriei și Consiliului Local Holod, sâmbătă, 19 august, au avut loc festivitățile organizate în cadrul Zilei Comunei Holod, eveniment ce s-a bucurat de o reușită deplină, deoarece autoritățile locale – reprezentate de Sandu Felician Săsăran și Viorel Emanuel Pașca, primarul și viceprimarul comunei Holod – au pregătit cu mult simț de răspundere o zi care s-a dovedit a fi una specială, de neuitat, unică chiar, dacă punem în balanță faptul că s-a decernat primul titlu de Cetățean de Onoare din istoria acestei frumoase comune. Astfel, a fost decernat pentru prima oară titlul de Cetățean de Onoare al Comunei Holod domnului Gheorghe Lucian Solomie, în semn de apreciere și recunoștință pentru întreaga activitate sportivă în cadrul echipei naționale de rugbi a României. Primarul comunei Holod, Sandu Felician Săsăran, a avut o idee genială de a acorda acest onorant titlu fostului rugbist din naționala României, Gheorghe Lucian Solomie, în Sala Polivalentă Holod, unde s-a desfășurat Turneul Internațional de Box – Trofeul Crișana Decathlon, ediția a III-a & Cupa Comunei Holod 2023 – dând, astfel, șansa ca, alături de mulți localnici, Gheorghe Lucian Solomie să fie aplaudat la scenă deschisă de iubitorii boxului și sportivii prezenți în sală. Ca o prețuire pentru prestigioasa activitate în echipa națională de rugbi a României, sala de sport va purta numele valorosului rugbist. Așadar, din 19 august 2023, acest edificiu sportiv poartă denumirea de Sala Polivalentă Holod „Gheorghe Lucian Solomie”.

Despre Gheorghe Lucian Solomie

Originar din Holod, Gheorghe Lucian Solomie s-a născut la maternitatea din Beiuș pe 5 martie 1969, fiind fiul lui Augustin și Floare, el mai având o soră, Liliana, acum Cmeci după căsătorie. Clasele I-VIII le-a urmat în comuna natală, după care a urmat cursurile Liceului Industrial nr.2 CFR Oradea, unde, sub îndrumarea primului antrenor, prof. Ștefan Szercsak, a făcut primii pași în rugby. Stagiul militar, 1987-1989, l-a făcut în București fiind junior la echipa Steaua București, după care a jucat la UAMT Oradea. De-a lungul carierei a mai jucat în România, pentru Universitatea Timișoara, iar în Franța, pentru Grenoble și Aurillac în prima ligă, dar și la Chateaurenard Avignon. A făcut parte din selecționata națională de rugbi a României (debutul fiind într-un meci cu Spania, la Madrid) ca aripă sau centru, în perioada 1991-2001, bifând 65 de selecții, jucând la două Cupe Mondiale – 1995, în Africa de Sud și 1999 în Anglia –, dar și la Cupa Mondială Universitară din Italia în 1994, precum și la Cupa Mondială de „Rugby 7” în Hong Kong, în 1997. Este absolvent al Institutului de Educație Fizică și Sport, promoția 1995, dar și posesor al carnetului de antrenor de rugby de prima ligă, fiind chiar pe banca tehnică, în perioada 2010-2013, ca antrenor secund la Dinamo București. Acum Gheorghe Lucian Solomie activează ca ofițer de poliție în cadrul IPJ Bihor, având doi copii, George Patrick, ofițer de poliție, și Maeva Sara, studentă.

 

„Titlul, mă onorează, dar mă și obligă”

Plin de dezinvoltură, dar și grație sportivă, Gheorghe Lucian Solomie s-a dovedit a fi un interlocutor foarte abil (la fel cum era și în echipa „Stejarilor”), dar și foarte amabil. „Născut fiind și crescut pe aceste minunate meleaguri ale Holodului, evident, trăiesc sentimente de reală bucurie și satisfacție alături de consătenii mei într-o specială a întâlnirii fiilor comunei. Inițiativa autorităților locale de a-mi acorda titlul de Cetățen de Onoare al Comunei Holod este una care, practic, mi-a creat multe, foarte multe emoții, pe care cu greu le pot stăpâni. Categoric este o mare onoare, dar, în același timp, o și mai mare obligație față de semenii mei din comună. Până acum vizitele în comuna natală erau o reală plăcere, dar și de acum înainte vor fi la fel, însă mult mai responsabile”, a afirmat, pentru CRIȘANA, fostul mare rugbist din naționala României, Gheorghe Lucian Solomie, primul Cetățean de Onoare al Comunei Holod.