Cinci atleți bihoreni au obținut 6 clasări pe podium în cadrul etapei a doua a Campionatului Național de atletism care s-a desfășurat recent în Sala „Ioan Soter" din Complexul Sportiv Naţional „Lia Manoliu", din Capitală. Laviniu Chiș, atletul bihorean cu cele mai importante perspective, a câștigat proba de 3.000 de metri.

Întrecerile atletice de sală desfășurate în Capitală au fost primele din acest an calendaristic, iar munca celor cinci sportivi bihoreni de la antrenamente s-a văzut recompensată. Astfel, cel mai important rezultat l-a obținut Laviniu Chiș, sportivul legitimat la CSM CSU Oradea impunându-se în proba de 3.000 de metri cu timpul de 8 minute 37 de secunde şi 92 de sutimi. Orădeanul l-a devansat pe Marius Buşcă, de la CSM Craiova, care a terminat proba cu timpul de 8:42:46 minute. La start au fost prezenți 15 atleți, dar numai 12 dintre ei au reușit să treacă linia de sosire. După Laviniu Chiș, al doilea privind importanța rezultatelor obținute dintre sportivii bihoreni a fost Mihai Dringo, legitimat la CSU Oradea, care s-a întors acasă cu două medalii. El a obținut argintul în cadrul probei de 400 de metri, la U23, cu timpul de 49:42 secunde, şi bronzul la 200 metri, U23, cu timpul de 22 de secunde şi 83 de sutimi. Ceilalţi medaliaţi dintre atleţii bihoreni prezenţi la aceste întreceri de sală au fost: Andrei Vereș ( CN „Mihai Eminescu”), medaliat cu bronz la 200 m U20, Fandly Mark (CN Mihai Eminescu), ocupant al locului al III-lea în proba de 400 metri, U20, şi Robert Olah (LPS Bihorul), clasat pe locul secund în proba de 400 metri, U16.