CSM CSU Oradea  a făcut o demonstraţie de forţă pe terenul lui SCM Timișoara, de care a dispus clar, scor 76-99 (18-31, 21-24, 17-20, 20-24) în etapa a 8-a din Liga Naţională, grupa valorică A.

Exceptând primele minute, jocul a fost controlat de echipa orădeană, care a câştigat fiecare sfert, înscriind atât din atacuri poziționale, cât și pe contraatac. CSM-ul a avut un procentaj de 57% la aruncările de trei puncte (12 din 21), 26 de aruncări reuşite din 46 de două puncte, respectiv 11 din 12 la linia de pedeapsă. În schimb, SCM Timișoara a terminat cu doar 10% la aruncările de trei puncte, 2 din 20!

"Acesta a fost unul dintre meciurile dintr-o categorie aparte. Un meci în care unei echipe i-a ieșit totul, iar cealaltă căreia nu i-a ieșit aproape nimic. Mă bucur că de această dată am fost noi în situația echipei învingătoare. Noi am marcat foarte bine, inclusiv din situații dificile și aș vrea să remarc că Timișoara a terminat cu 2/20 la trei puncte, ceea ce nu se va mai întâmpla niciodată în această formulă. E clar că nu asta este valoarea Timișoarei și nici diferența dintre cele două echipe nu este aceasta. Mă bucură nivelul nostru de intensitate. Nu am făcut asta tot meciul, dar e limpede că am avut multe momente în care nivelul nostru de efort a fost cel necesar. Am avut intensitate în ambele faze, ceea ce este îmbucurător pentru noi. De atfel, doar în prima repriză a marcat vreo 14 puncte pe contraatac, lucru ce ne-a permis să ne desprindem", a comentat Cristian Achim, antrenorul CSM CSU Oradea, care a utilizat toţi jucătorii trecuţi pe foaia de joc, iar cu excepția lui Kris Richard, nici unul nu a jucat mai mult de 24 minute.
SCM Timișoara: Diculescu 2, Vukosavljevic 8, Stojadinovic 8, Randolph 13, Brown 10, Coconea, Komatina 5, Pesakovic 11 (2×3), Popa Calotă 8, Baciu 11.

Nu au jucat: Penciu, Mocrițchi.

Antrenor: Miodrag Perisic.

CSM CSU Oradea: T. Fometescu 11 (3×3), Watson 8, Pasalic 3 (1×3), Denison 16 (2×3), Ginyard 17, Gavrilă 4, Lázár 4, Petrescu 5 (1×3), Meluț, Zekovic 9 (1×3), Richard 20 (4×3), Reljic 2.

Antrenor: Cristian Achim.

Arbitri: Bogdan Podar, Șerban Rașoga, Sorin Drugău.

Comisar FR Baschet: Marius Marinescu.

CSM CSU Oradea are 5 victorii  şi 3 înfrângeri, iar duminică, de la ora 17.15, va juca la Arena Antonio Alexe, cu Steaua Bucureşti.