Echipa de baschet masculin CSM CSU Oradea a suferit primul eşec în grupa locurilor 1-6 din Liga Naţională, la Cluj, unde în ultimele sezoane a capotat cu regularitate. Universitatea s-a impus cu 89-74 (23-18, 25-23, 18-15, 23-18) într-o partidă în care orădenii nu au condus decât în primele minute.

După un debut echilibrat, clujenii au trecut la conducere şi au încheiat primul sfert cu un avans de cinci puncte (23-18). Jocul a continuat în aceeaşi notă şi la jumătatea meciului, gazdele se aflau în faţă cu şapte "lungimi" (48-41).

Apărarea agresivă a Universităţii a incomodat echipa orădeană, care a marcat doar trei puncte în primele cinci minute din sfertul trei. Pe fondul acestei sterilităţi, diferența a crescut la 16 puncte. A urmat, însă, o răbufnirea a orădenilor, care s-au apropiat la patru puncte (70-66) în minutul 32. Echipa din Cluj s-a redresat la timp şi nu a mai lăsat şanse adversarului să se apropie ameninţător, câştigând în în cele din urmă cu 89-74.

Fără Pasalic şi Zeno, accidentaţi, CSM CSU Oradea a avut procentaj mai bun la aruncările de două puncte, însă a păcătuit din nou la linia de pedeapsă. În schimb, U BT Cluj a excelat la aruncările de trei puncte, având un procentaj de reuşite de 60%.

U BT Cluj: Kuti 16 puncte (3×3), Barro 10, Watson 20 (3×3), Sakic 7, M. Lapornik 7, Berculescu, Mureşan, Török 7 (1×3), Rasic 5 (1×3), Calnicenco, Drungillas, Zeigler 17. Antrenor: Mihai Silvăşan.

CSM CSU Oradea: Nicolescu 6 (2×3), Denison 10, Kariniauskas 15 (1×3), Valeika 6, Richard 11 (1×3), Ţîbîrnă 2, Mandache 10 (2×3), Fometescu, Gajovic 14 (4×3), Nikolic. Antrenor: Cristian Achim.

6. BCMU FC Argeş 14/12 -  40 puncte

Miercuri, de la ora 20.00, CSM CSU Oradea joacă la Arena "Antonio Alexe" cu Steaua o partidă care s-ar putea dovedi decisivă pentru ocuparea locului 3 înaintea play-off-ului.