AJF şi CJA Bihor intenţionează să inițieze o campanie de informare a președinților de cluburi, jucătorilor, delegaților sau oricăror altor persoane direct interesate de noile modificări din Legile Jocului de fotbal.

 

De asemenea, acţiunea vizează şi dezbaterea, detalierea și explicarea unor Legi importante ale Jocului, cum ar fi jucarea mingii cu mâna, atacul periculos, atac imprudent, comportarea nesportivă, offside etc. Întâlnirile  vor avea loc în cadrul Universității din Oradea la ore și date prestabilite. Cursurile vor fi susținute și prezentate de persoane specializate, lectori și instructori în arbitraj. Echipele și jucătorii interesați se pot înscrie la Secretariatul AJF Bihor, persoană de contact Petru Boroș, pentru a contura un program de lucru, datele și orele de desfășurare.

Scopul principal îl reprezintă actualizarea cunoștințelor din Legile Jocului, înțelegerea și conștientizarea unor decizii ale arbitrilor și exemplificarea luării unor decizii, uniformizarea deciziilor arbitrilor, exemplificarea prin faze video ale unor decizii de arbitraj, întrebări și răspunsuri, toate în scopul de a eficientiza și dezvolta calitatea fotbalului bihorean. Toată activitatea desfășurată în acest proiect se desfășoară gratuit.