Ultimul meci al sezonului fotbalistic bihorean a avut toate ingredientele unui joc de baraj de menţinere/retrogradare. Goluri, răsturnări de situaţie, suspans până în ultima secundă, dramatism, tensiune, nervi şi eliminări au fost atributele esenţiale ale jocului Voinţa Cheresig – Viitorul Dobreşti, decis la loviturile de departajare, capitol la care primii au avut nervii mai tari, impunându-se cu 5-4 (2-2, 1-1) şi rămânând astfel în Liga a IV-a.

În faţa a aproximativ 250 de spectatori prezenţi pe Stadionul Tineretului, Voinţa Cheresig a intrat la pauză în avantaj prin golul marcat de Sebastian Suciu (28).  Partea secundă a avut o desfăşurare şi mai interesantă. Alin Ianc (57) a restabilit egalitatea pentru ca în minutul 68 Viitorul Dobreşti să preia conducerea dintr-o lovitură de la 11 metri transformată de Cosmin Ciurar. Se părea că soarta meciului era pecetluită, mai ales că după acordarea penalty-ului arbitrul Andrei Bulzan a eliminat justificat doi jucători de la Voinţa, Daniel Nistor  - pentru împingerea arbitrului de centru şi Florin Irimia – pentru injurii la adresa „centralului”! Surprinzător, însă, în dublă inferioritate numerică, Voinţa Cheresig a reuşit să egaleze prin Csokasi Alexandru (74), spre bucuria numeroşilor săi susţinători!

Până la finalul timpului regulamentar nu s-a mai marcat, deşi situaţii au fost de ambele părţi, astfel că s-a intrat în prelungiri. Nici în timpul suplimentar, Viitorul n-a ştiut să profite de superioritatea numerică, ba chiar aceasta a mai fost atenuată prin eliminarea lui Raul Blaga (103) în urma cumulului de cartonaşe galbene.

Au urmat loviturile de departajare la care şi-a intrat în rol experimentatul Viorel Suciu, portarul de 55 ani al Voinţei Cheresig, care după ce în minutul 116 işi salvase echipa dintr-o situaţie unu la unu, a reuşit să pareze trei penalty-uri! Dobreştenii au avut victoria în mână şi la loviturile de la 11 metri, conducând cu 2-0 după primele două serii, dar apoi au clacat, retrogradând în Liga a V-a.

Voinţa Cheresig: Viorel Suciu – Florin Ilisie, Florin Irimia, Daniel Nistor, Alin Puşa, Antonio Abrudan (26 Ioan Vila), Csokasi Alexandru (112 Mircea Cristea), Sebastian Suciu (58 Florin Costa), Claudiu Igna, Ionuţ Cheregi (58 Mario Pop), Enrico Mascia (46 Sebastian Dindelegan). Antrenor: Ionuţ Cheregi.

Viitorul Dobreşti: Cătălin Lazăr – Florin Paşca (78 Vlad Sânza), George Gliţia, Alin Ianc, Raul Blaga, Dan Dume, Bogdan Berindei, Cosmin Ciurar, Adrian Florea (81 Daniel Dăruşan), Răzvan Ilincău, Andrei Ţap (61 Bogdan Covaciu). Antrenor: Ioan Herman.

Arbitri: Andrei Bulzan – la centru; Cristian Gozman, Alexandru Bogdănel – asistenţi. Observator AJF: Valer Durdeu.