CSM Leonardo Oradea - Mobitelco Cluj-Napoca 69-67

După opt înfrângeri consecutive, baschetbaliştii de la CSM Leonardo Oradea au reuşit să revină la victorie, obţinând al doilea succes din actualul sezon. Echipa orădeană a reuşit surpriza etapei a XII-a din Divizia A la baschet masculin, învingând echipa "Poli" Mobitelco Cluj-Napoca, cu 69-67 (23-16, 11-20, 21-13, 14-18).

Chiar dacă au întâlnit una dintre echipele "grele" din campionat, jucătorii de la CSM Leonardo au început meciul hotărâţi să pună capăt seriei de înfrângeri. După 14-7, în minutul 6, gazdele au terminat primul "sfert" în avantaj, scor 23-16. În următoarele 10 minute, oaspeţii au fost "vioara întâi" şi, după ce s-au apropiat la doar un punct (34-33), sârbul Medvedj a reuşit un coş de trei puncte, care i-a adus în avantaj pe jucătorii de la "Poli" Mobitelco, la jumătatea partidei scorul fiindu-le favorabil cu 36-34.
Impulsionaţi şi de public şi prestând un joc bun, atât în atac, cât şi în apărare, jucătorii pregătiţi de Kosa Zoltan şi Veres Attila au revenit la conducere pe tabela de marcaj, înaintea ultimului sfert ei conducând cu 55-49.
Ultimele 10 minute au fost dramatice. Deşi gazdele şi-au păstrat avantajul minim de pe tabelă, în minutul 37, oaspeţii au preluat conducerea (59-61), după un coş de trei puncte reuşit de Medvedj. Apoi, la 62-61 în favoarea gazdelor, s-a dictat greşeală personală la David Morris, aceasta fiind a cincea, ceea ce a dus la eliminarea conducătorului de joc al echipei CSM Leonardo. Această decizie i-a nemulţumit pe cei de pe banca echipei orădene, dar şi pe spectatori. Într-un final extrem de tensionat, George Trif a aruncat exact de trei puncte, gazdele revenind la conducere, cu 65-63. Cele două echipe au adoptat tactica faulturilor, în ultimele secunde ale partidei. Cu 3 secunde înainte de final, americanul LeVar Seals a transformat doar una dintre aruncările libere de care a beneficiat, gazdele rămânând la conducere, cu 69-67. Apoi, Lăpuşte a comis fault la Djordjic, fiind eliminat, pentru cea de-a cincea greşeală personală. Sârbul, care a fost şi de această dată coşgeterul echipei noastre, a rarat ambele aruncări dar, cu toate acestea, CSM Leonardo Oradea a obţinut un succes important, cu 69-67.
CSM Leonardo: David Morris 8 puncte (1x3), Mihai Racoviţan 3, George Trif 12 (1x3), Rareş Apostol, Djordjo Djordjic 23 (3x3), Tomas Klimas 14, Lazar Laszlo, Ben Bellucci 9, Tiberiu Boitoş. Antrenori: Kosa Zoltan (principal) şi Veres Attila (secund).
Mobitelco: Milan Medvedj 12 (2x3), Branko Cuic 5, Ionuţ Mocanu 3, Uheadindu Uchechukwu 8, LeVar Seals 19 (4x3), Zoran Krstanovic 7 (1x3), Flavius Lăpuşte 7 (1x3), Mihai Popa 3, Mihai Silvăşan 3 (1x3). Antrenor: Tab Baldwin.
Eliminări pentru comiterea a câte cinci greşeli personale: Morris / Silvăşan, Lăpuşte.
Arbitri: Daniel Dima (Bucureşti), Ciprian Stoica (Sibiu) şi Alexandru Anica (Târgovişte).

Celelalte rezultate consemnate în cadrul etapei a XII-a: CS Otopeni - Dinamo Bucureşti 69-80, Elba Timişoara - CSU Atlassib Sibiu 74-84, CSU Asesoft Ploieşti - Cuadripol Braşov 101-82, BCMUS Piteşti - BC Târgovişte 112-71, Gaz Metan Mediaş - BC Râmnicu Vâlcea 75-71. Partida BC Târgu Mureş - Rapid Bucureşti s-a disputat ieri, după închiderea ediţiei.