Podul de lemn s-a dărâmat!
Pomezeu
Una dintre grijile zilnice ale locuitorilor comunei Pomezeu era legată de pericolul traversării podului de peste râul Vida, aflat într-o avansată stare de degradare. Oamenii s-au plâns că unii dintre consătenii lor au căzut de pe pod, iar uneori s-a întâmplat să ajungă în Vida tractoarele acestora.
Ogoarele sătenilor din Pomezeu fiind dincolo de râul Vida, aceştia erau obligaţi să-şi rişte sănătatea sau chiar viaţa trecând pe vechiul pod de bârne. Pentru a pune capăt acestei situaţii, primarul comunei Pomezeu, Ioan Şora, a hotărât încă din campania electorală să facă demersurile necesare construirii unui nou pod peste Vida. După cum declara primul gospodar al comunei, în prima fază a fost amenajată o trecere provizorie, urmând ca în 45 de zile să fie terminate lucrările la noul pod. Imediat după demolarea vechiului pod de bârne, care a avut loc luni, 10 octombrie, au început lucrările la noul pod. Acesta va avea o structură solidă, o lungime de 12 metri şi o lăţime de 4. Pentru acest proiect s-a alocat o sumă de aproape 2 miliarde de lei vechi.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.