Parcul Științific și Tehnologic Oradea - Cinci oferte pentru proiectare și execuție
Pentru proiectarea şi execuţia lucrărilor de înfiinţare a Parcului Ştiinţific şi Tehnologic Oradea au fost depuse cinci oferte din partea unor firme şi asocieri de firme. Valoarea achiziţiei este de 19,59 milioane lei.
Ultima zi de depunere a ofertelor pentru achiziția serviciului de proiectare (faza P.A.C.+P.T.+D.E.E. şi asistenţă tehnică din partea proiectantului) și a execuției de lucrări pentru obiectivul: „Înființare Parc Științific și Tehnologic Bihor” str. Ceyrat, nr. 4, Oradea a fost vineri, 12 martie.
„În urma anunțului postat pe SEAP, au depus oferte cinci firme și asocieri de firme: Tehnodomus, Kesz Construcţii România, asocierea Drum Asfalt – Grup Construcţii Est – Trameco, asocierea Manelli Impresa – Asix Design şi asocierea Construcţii Erbaşu – Abed Nego. Valoarea achiziției pentru proiectarea și execuția clădirii, a parcării și a utilităților este de 19.597.503,00 lei, fără TVA. Proiectul general presupune construirea și dotarea unei clădiri cu regim de înălțime P+2E și o suprafață desfășurată de 5.417,78 mp, amenajarea unei parcări cu 63 de locuri și instalarea unui rastel de biciclete. Valoarea totală a investiției este de 32.976.255,68 lei, din care 32.476.255,68 lei revin Consiliului Judeţean Bihor, iar 500.000 lei reprezintă contribuția Universității Oradea. Din suma aferentă Consiliului Județean Bihor, contribuția proprie este de 51,82% (16.831.853,20 lei), restul fiind fonduri nerambursabile. Proiectul a fost cuprins pentru finanțare în Programul Operațional Regional 2014-2020, iar perioada de implementare este de 60 de luni de la data depunerii proiectului, respectiv între 1 august 2018 și 31 iulie 2023.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.