Azi, 8 noiembrie
Calendar creștin ortodox: †) Soborul Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil şi al tuturor cereştilor puteri
Calendar greco-catolic: Sf. Arhangheli Mihail şi Gavril și toate cetele puterilor cerești
REMEMBER 8 NOIEMBRIE
794: Capitala imperială japoneză este stabilită la Kyoto (numit initial Heiankyo – "Capitala păcii și liniștii"). Din anul 1868, Japonia își va muta capitala la Tokio.
1496: S-a încheiat construirea bisericii cu hramul Sfinții Arhangheli din Războieni, județul Neamț, locul unde s-a dat bătălia dintre Ștefan cel Mare, domnul Moldovei (1457-1504), și armata otomană, în iulie 1476.
1520: Regele danez Christian al II-lea începe cu execuția în masă a nobililor suedezi, care va fi cunoscută sub numele de "Baia de sânge de la Stockholm".
1849: S-a născut Ioan G. Bibicescu, publicist, om politic și economist român, guvernator al BNR (d. 1924)
1857: S-a născut Alexandru C. Cuza, profesor și om politic, membru al Academiei Române (d. 1947)
1867: S-a născut Mihai Manicatide, medic, unul dintre fondatorii scolii romanesti de pediatrie.(d. 1954)
1869: S-a născut Nicolae Paulescu, medic român, membru (1990) al Academiei Române; în a descoperit pancreina (insulina) (d. 1931)
1874: A fost inaugurată statuia lui Mihai Viteazul din București (Piața Universității); statuia a fost realizată de sculptorul francez Albert Ernest Carriere de Belleuse și este primul monument de această factură din Capitală.
1885: S-a fondat Partidul Liberal-Democrat condus de Dimitrie C. Brătianu, unind în rândurile sale pe toți cei nemulțumiți de guvernarea liberal a lui I.C. Brătianu, inclusiv pe Mihail Kogălniceanu și grupul liberalilor moldoveni grupați în jurul acestuia. A funcționat până la 24 martie 1890, când s-a unificat cu Partidul Național Liberal.
1889: Montana a devenit cel de-al 41-lea stat american.
1895: Wilhelm Conrad Röntgen (1845 - 1923), profesor la Universitatea din Würzburg, Germania (laureat al Premiului Nobel pentru Fizică pe anul 1901), a descoperit razele electromagnetice, cunoscute sub numele de razele X (razele Röntgen).
1916: S-a născut Alexandru Dragomir, filosof român (d. 2002)
1928: S-a născut Dumitru Micu, scriitor, critic și istoric literar român
1929: S-a născut Ion Brad, poet, prozator și dramaturg român
1942: Al doilea război mondial: Americanii se alătură britanicilor în războiul din Africa. Debarcarea trupelor britanice și americane în Maroc și Algeria.
1945: Manifestație anticomunistă a tineretului PNȚ și PNL, în Piața Palatului Regal, prilejuită de ziua onomastică a regelui Mihai I[1].
1971: Trupa britanică Led Zeppelin își lansează al patrulea album, care include una dintre cele mai cunoscute piese, Stairway to heaven.
1972: A murit Athanase Joja, filosof și logician român (n. 1904)
1985: Adunarea Generală a ONU adoptă, la inițiativa României, rezoluția privind Anul Internațional al Tineretului.
PROGRAM FILME CINEMA PALACE
2 - 8 NOIEMBRIE
A Star Is Born 2D AP12
Vineri-Joi: orele 18.50; 21.20
Bohemian Rhapsody 2D PREMIERĂ AP12
Vineri: orele 19.50; 21.50
Sâmbătă-Marți: orele 19.30; 22.05
Miercuri-Joi: orele 19.20; 21.50
Vineri-Joi: orele 14.05; 16.35
Coborâm la prima 2D AP12
Vineri: ora 19.30
Vineri-Joi: orele 12.25; 18.15
Goosebumps 2: Haunted Halloween 2D PREMIERĂ AP12
Vineri: orele 10.10; 19.05
Sâmbătă-Duminică: orele 10.45; 19.05
Luni-Marți: ora 19.05
Miercuri: orele 10.45; 19.05
Joi: ora 19.05
Vineri-Joi: orele 12.55; 14.40
Halloween 2D IM18
Vineri-Marți: orele 20.50; 22.50
Miercuri-Joi: ora 22.35
Hunter Killer 2D AP12
Vineri-Marți: orele 20.25; 22.40
Miercuri-Joi: orele 19.55; 22.40
Vineri-Joi: orele 13.25; 15.45; 18.00
Johnny English Strikes Again 2D AP 12
Vineri-Duminică: ora 11.40
Miercuri: ora 11.40
Miercuri-Joi: ora 20.55
Vineri: ora 22.15
Sâmbătă-Marți: ora 21.50
Vineri-Joi: orele 13.35; 17.05
Luis & the Aliens DUB 3D AG
Joi: ora 15.15
Mile 22 2D N15
Luni-Marți: ora 12.30
Joi: ora 12.30
Sâmbătă-Duminică: ora 11.10
Miercuri: ora 11.10
Vineri-Miercuri: ora 15.15
Night School 2D AP12
Vineri: ora 10.40
Overlord 2D AVANPREMIERĂ n15
Miercuri-Joi: ora 22.10
Ploey - You Never Fly Alone DUB 3D AG
Sâmbătă-Duminică: ora 10.30
Miercuri: orele 10.30; 12.00
Vineri-Duminică: ora 12.00
Pup-o, mă! 2D AP12
Vineri: ora 16.25
Sâmbătă-Marți: orele 16.25; 19.55
Miercuri-Joi: ora 16.25
Smallfoot DUB 3D AG
Vineri orele: 11.55; 13.45; 15.35; 17.30
Sâmbătă – Duminică: orele 11.55; 13.45; 15.40; 17.35
Luni – Marți: orele 13.45; 15.40; 17.35
Miercuri: orele 10.15; 11.55; 13.45; 15.40; 17.30
Joi: orele 13.45; 15.40; 17.30
Vineri-Duminică: ora 10.15
The Girl in the Spider a Web 2D AVANPREMIERĂ N15
Miercuri – Joi: ora 20.25
The House with a Clock in Its Walls 2D AG
Vineri: ora 10.25
Venom 3D AP12
Vineri-Marți: orele 10.00; 12.05; 14.10; 16.15; 18.20
Sâmbătă-Duminică: orele 12.05; 14.10; 16.15; 18.20
Luni-Marți: orele 14.10; 16.15; 18.20
Miercuri: orele 12.05; 14.10; 16.15; 18.20
Joi: orele 14.10; 16.15; 18.20
Vineri-Joi: orele 20.15; 22.20
Comentarii
Nu există nici un comentariu.