Echipa orădeană de baschet masculin a început perfect jocul cu liderul Ligii Naţionale, dar l-a încheiat prost, pierzând la limită duelul cu BC CSU Sibiu, scor 92-93 (27-12, 18-23, 20-29, 27-29).

Fără Zeno, menajat, şi fără Pasalic, accidentat, CSM CSU a avut un start de meci în forţă, conducând cu 15 puncte după primele 10 minute. Diferenţa maximă a fost de 16 "lungimi", 21-37, în minutul 16, iar la jumătatea meciului ecartul era de 10 puncte (45-35). După pauză, jocul echipei orădene nu a mai avut aceeaşi claritate şi precizie, permiţând sibienilor să se apropie graţie aruncărilor de la distanţă (15 reuşite faţă de 7 ale orădenilor) şi recuperărilor (46-26 la general, 21-6 ofensive). Înaintea secvenţei decisive, tot orădenii erau la conducere (65-64), dar revirimentul gazdelor a continuat.

Echipele s-au succedat la conducere, dar şansa a surâs liderului, care, în ultimele secunde, la scorul de 93-92 în favoarea sa, a reuşit să intercepteze mingea sub panoul advers după aruncări libere ratate, nemailăsând ocazia adversarului să atace. Frustrant este că acest eşec a venit pe fondul unui procentaj foarte bun al CSM CSU la aruncările de 2 puncte (74%, 26 din 35) şi chiar la aruncările libere (19 din 25). "A fost un meci extraordinar de echilibrat și de frumos. Cred că pentru public a fost un meci plăcut de urmărit. Au fost răsturnări de situație. Consider că șansa noastră la victorie a fost risipită prin cele 21 de recuperări cedate sub propriul panou. Totul a culminat cu cele două recuperări ofensive obținute de gazde la aruncările libere de la final. Acestea ne-au împiedicat să intrăm în posesia mingii și să avem șansa unei ultime aruncări. Nu știu ce s-a fi întâmplat, dar cu siguranță am fi avut o șansă. Felicit echipa din Sibiu pentru victorie", a declarat Cristian Achim, antrenorul echipei orădene.

A fost al treilea joc pierdut de CSM CSU Oradea la diferență de un singur punct în acest sezon, după cel cu CSU Sibiu pe teren propriu în prima etapă, respectiv la Cluj-Napoca, tot în prima fază sezonului regulat.

Miercuri, de la ora 18.00, echipa orădeană va juca pe teren propriu cu ocupanta locului secund, U BT Cluj-Napoca.

BC CSU Sibiu: Dragoste, Laser 32 (3×3), Kinnard 17 (4×3), Pratt 9, Williams 6, Paliciuc, B. Popescu 12 (2×3), Cooper Williams 10, Davis 7 (1×3). Nu au jucat: Brosser, Banciu, D. Gheorghe. Antrenor: Dan Fleşeriu.

CSM CSU Oradea: Nicolescu, Denison 18 (1×3), Karniauskas 20 (2×3), Valeika 7, Richard 19 (2×3), Ţîbîrnă 2, Mandache 10 (1×3), T. Fometescu, Gajovic 14 (1×3), Nikolic. Nu au jucat: Gavrilă, Lázár. Antrenor: Cristian Achim.
Arbitri: Bogdan Podar, Alexandru Olaru, Şerban Raşoga. Comisar FR Baschet: Marius Marinescu