În cadrul popularei acțiuni, „Fă sport indiferent de vârstă...și de kilograme”, care are o continuitate de peste zece ani, echipa Presei Bihorene a disputat, la superba Bază Sportivă Delani, patronată de Ioan și Ionuț Cergheș, pe durata a 100 de minute, meciul Centenarului Marii Uniri, dorind, astfel, să celebreze un secol de la evenimentul istoric de la Alba Iulia.

Indiscutabil, Baza Sportivă Delani poate fi catalogată, fără teama de a greși, „sediul central” de pregătire a „presarilor” și prietenilor acestora, datorită faptului că „ușa” celor care patronează această locație, Ioan și Ionuț Cergheș, tată și fiu, este întotdeauna larg deschisă, în care ospitalitatea este la ea acasă, una pusă la un rang al marelui respect. Nu se putea alege o locație mai adecvată decât „acasă la Delani” pentru disputarea acestui meci, unul cu o încărcătură istorică aparte, din toate punctele de vedere, pe care cei prezenți l-au tratat cu toată seriozitatea pe durata celor trei reprize disputate.

Cu tricolorul la piept și mingea la picior

Primii care și-au făcut apariția la Delani au fost Gabi Matica și Ionel Popa purtând un steag tricolor, oferit cu multă amabilitate de primarul orașului Ștei, Iulian Balaj, care a jucat de multe ori în echipa presei însă acum, cu mult regret după cum afirma, nu a putut fi prezent din cauza problemelor de serviciu. Ca de obicei, Asociația Județeană de Fotbal Bihor a fost alături de „presari” datorită prezenței prof. Radu Bitea și ing. Alin Popa, președinte, respectiv vicepreședinte, a lui Petru Boroș, secretar general, dar și a directorului de competiții Gheorghe Rusu, care au avut la „picior”, ca de obicei, mingea de joc. Fondul sonor a fost imediat „poluat” de frânele celor care i-au urmat la câteva minute doar,  făcând ca, pentru prima oară, ora stabilită să fie respectată cu... sfințenie.

S-a jucat pe bune, în ciuda remizei

Ținând cont că s-a jucat în „familie”, de această dată nu a fost nevoie de selecționeri, deoarece componența celor două echipe a fost făcută în urma tragerii la sorți, unde nimeni nu a avut nimic de obiectat. La „roșii”, poarta a fost apărată de „Pantera Neagră”, alias Ady Simea, omul „fără oase” datorită plonjoanelor la sacrificiu, indiferent de situația ivită, bine susținut de Alin Popa care nu a făcut rabat de la efort. Sandu Guiaș a fost un adevărat „titirez” datorită curselor interminabile, încheiate chiar și cu un gol superb. O poftă de joc extraordinară a avut Gheorghe „Ratinio” Rusu, care pur și simplu a uimit prin vitalitate, dar și printr-un gol demn de un generic TV. Geo Beldeanu a fost prezent pe tot terenul, având o bună evoluție, dar a nu a „văzut” poarta, când, doar de la câțiva centimetri, a ratat incredibil. Participând în premieră la o astfel de acțiune, Silviu Gașpar a abordat o „melodie” de joc atât pe placul coechipierilor, cât mai ales a adversarilor, fiind rapid asimilat de practicanții acestor acțiuni. „Omul fără splină” s-a dovedit a fi Horia Buz, care a făcut „vraiște”  aproape în permanență apărarea adversă, jucând la capacitate maximă, spre disperarea „galbenilor”, prin cele patru reușite devenind golgheterul serii. În poarta „galbenilor”, Teo Biriș a fost un adevărat „tanc”, de a cărui „șenile” a fost conștient „Ratinio” la un contact unu la unu, când i-a „șifonat” serios „freza”. Gazda meciului, Ionuț Cergheș, a avut o evoluție „consistentă”, ca și tratația care a „aplicat-o” celor prezenți, chiar dacă a „supărat” adversarii prin golul marcat. „Fă sport indiferent de vârstă...și de kilograme” a avut „acoperire” și de această dată, deoarece am înregistrat și debutul unui puști de doar 11 ani, Ionuț Cergheș jr., un adevărat talent, care face parte dintr-o grupă de juniori de la CS Bihorul Beiuș, iar după evoluția lui, fără trac, putem afirma, fără teama de a greși, că vom auzi multe lucruri frumoase despre el. De altflel, Ionuț jr. a perforat poarta adversă cu un gol realizat printr-o execuție demnă de un jucător cu mare experiență, șut în diagonală. Ionel „Bancinho” Goina a înscris un gol „teribil”, (da, „teribil” domnilor), șutând din propriul careu chiar în vinclul porții „roșilor” , care au aplaudat la scenă deschisă, dând dovadă de multă sportivitate. Gabi Matica a „dirijat” circulația balonului în toate direcțiile, derutând la un moment dat chiar și coechipierii, în timp ce Sorin „Soso” Ilisie a degajat o „eleganță” și un „rafinament” aparte, având pe toată durata jocului o prestație demnă de invidiat. Radu Bitea a fost „pistonul” echipei, reușind câteva „artificii” senzaționale, dar și o execuție de mare „efect” la golul înscris, unul cu „șpițul”, mult „admirat” și chiar...aplaudat. Golgheterul all-time al „presarilor”, Ionel „Totino” Popa, a avut un start ezitant, ratând o lovitură de pedeapsă, însă și-a intrat în „ritm” prin cele trei goluri reușite, dar mai ales prin câteva pase decisive, care au pus în mare dificultate linia defensivă a partenerului de joc. Meciul, arbitrat impecabil de Ioan Cergheș, două reprize a câte 35 de minute, s-a încheiat la egalitate 7-7, cu un start „zdrobitor” din partea „roșilor”, (3-0) în care Horia Buz a reușit chiar un hat-trick curat, în timp ce Ionel „Totino” Popa a egalat la ultima fază, cu un șut sub bară, după ce l-a „întors” pe „Ratinio” în postură de ultim apărător. De obicei, pe timp de căldură se fac pauze de hidratare, însă la această partidă jucată la minus trei grade, s-au făcut, la interval de 15 minute, pauze pentru servirea unui ceai, „aburind”, la aproximativ 52 de grade, care, pe lângă faptul că a încălzit atmosfera, a și creat o stare de bună dispoziție.

Selecționata roșie: Ady Simea - Sandu Guiaș (1 gol), Alin Popa, Gheorghe „Ratinio” Rusu (1), Geo Beldeanu, Silviu Gașpar (1), Horia Buz (4).

Selecționata galbenă: Teo Biriș - Gabriel Matica, Sorin Ilisie, Ionuț Cergheș (1), Ionuț Cergheș jr. (1), Ionel Goina (1), Radu Bitea (1), Ionel „Totino” Popa (3).

Momente sobre, la repriza a treia

Dacă la alte meciuri repriza a treia se constituia în tot felul de idei năstrușnice, de data aceasta cei prezenți au abordat o atitudine sobră, conform evenimentului sărbătorit, cântând cântece patriotice dar și etalând cunoștințe din istoria ultimilor 100 de ani din viața poporului nostru. De remarcat este faptul că înaintea meciului, la stația de amplificare, la a cărei pupitru a fost Ionel Goina, s-a intonat Imnul României, iar jucătorii au făcut un cor comun, dând dovadă de mult simț patriotic, fiind „admirați” chiar și de câțiva fulgi răzleți, prezenți și ei la eveniment.