La sfârșitul anului 2022, la inițiativa directorului Clubului Sportiv Crișul Oradea, Pető Dalma Csilla, au avut loc primele discuții , cu primarul orașului Săcueni, Béres Csaba, cu privire la extinderea secției de înot și polo pe apă, care și-a desfășurat antrenamentele în bazinul didactic al orașului. Parteneriatul a prevăzut aportul fiecărui partener, clubul Crișul asigurând staff-ul tehnic, prin antrenorii Marcel Hasas și Luminița Coraș, iar primăria Săcueni, locul de desfășurare. Obiectivul principal a fost de a atrage cât mai mulți tineri spre sportul de performanță și mai apoi înaltă performanță.

În luna aprilie a anului 2023, la Salonta s-a realizat semnarea celui de-al doilea parteneriat, de data aceasta intre clubul Crișul și Primăria Salonta, reprezentată de către primarul Török László. Ca și în cazul parteneriatului între clubul orădean și Primăria Salonta, clubul a asigurat antrenori de specialitate, respectiv primăria a asigurat locația de desfășurare a antrenamentelor. Încă din anul 2024, clubul Crișul a început o colaborare cu doamna antrenor Pénzes Alexandra, la Beiuș, în urma căruia 8 sportivi au și fost legitimați, astfel aceștia vor concura sub culorile clubului orădean. Secția de înot de la Beiuș este coordonată de către antrenoarea Cristina Madău. 

La competiția de înot, Cupa Benvenuti, concurs memorial Herman&Georgeta Schier (foști antrenori din cadrul C.S. Crișul Oradea), aflată la ediția a XIV-a, desfășuratăîn perioada 28 februarie – 01 martie 2026, la Bazinul Olimpic Ioan Alexandrescu din Oradea, au participat 358 de sportivi, reprezentând 21 de cluburi din Arad, Caraș-Severin, Cluj, Hunedoara, Maramureș, Mureș, Sibiu, Suceava, respectiv Bihor, printre ei aflându-se și sportivi din Săcueni și Salonta, beneficiari ai parteneriatelor încheiate cu primăriile. Dintre cei 358 participanți, 100 sportivi au concurat sub culorile clubului Crișul , fiind pregătiți de către antrenorii Cristina Madău, Illés Zsolt, Luminița Coraș, Marcel Hasas, Ovidiu Tirla și Roland Hasas, coordonator de secții fiind Cosmin Goina.

Competiția organizată de către CSM Oradea (președinte, Șerban Sere) în parteneriat cu Primăria Oradea și Clubul Sportiv Crișul s-a desfășurat pe 10 probe (mixt, spate, bras, fluture și liber) în prima zi, şi 12, mixt, spate, bras, fluture și liber, atît la băieți cât și la fete., în cea de-a doua Scopul competiției a fost de a verifica nivelul de pregătire al sportivilor, în vederea participării la Campionatele naționale.

Clubul Sportiv Crișul Oradea a avut 51 de clasări pe podium, dintre care 8 locuri I, 17 locuri II și 26 locuri III.