Şteianca Irina Maria Bara a avansat în fazele superioare ale turneului ITF de la Biarritz, din Franţa, desfăşurat pe zgură şi dotat cu premii în valoare de 80.000 de dolari. Aflată pe locul 176 în ierarhia WTA, Irina a ajuns în sferturile de finală, unde va întâlni astăzi o altă româncă, Mihaela Buzărnescu, numărul 127 mondial.

Irina Maria Bara s-a calificat în această fază a competiţiei, după ce a învins-o, scor 6-2, 7-5, într-o oră şi 57 de minute, pe jucătoarea bulgară Viktoriya Tomova, cap de serie numărul 5 şi locul 158 WTA.

La rândul ei, Mihaela Buzărnescu, cotată cu cea de-a doua şansă la câştigarea trofeului, a trecut, într-un alt meci jucat joi, scor 7-5, 3-6, 6-1 de franţuzoaica Jessika Ponchet, locul 336 WTA. Partida a durat două ore şi 30 de minute.

Prezenţa în sferturile de finală ale turneului din Franţa este premiată cu 2.027 de dolari şi 21 de puncte WTA. Calificarea în semifinale este recompensată cu 3.548 de dolari şi 42 de puncte.