La doar 17 ani, orădeanul Alex George Creţ, s-a numărat prinmtre laureaţii secţiunii tineret (sportivi sub 23 de ani) la Finala Campionatului Naţional, desfăşurată la Drobeta Turnu Severin.

Judoka Oradean, legitimat la CSM-LPS Oradea, pregătit de Emil Morar şi Dan Fâşie, a câştigat prin ippon toate cele trei meciuri disputate la categoria 90 kg.

Alţi doi orădeni, Adrian Olaru (66 kg) si Teodor Băldean (81 kg), au ajuns şi ei în finală, fază în care au fost învinşi după dispute strânse.

Adrian Olaru, încă junior şi campionul categoriei în 2018, a avut un parcurs foarte bun, obţinand 3 victorii în fata unor sportivi de la Miercurea Ciuc, Cluj şi Focşani, dar în ultimul act a cedat în Golden Score în faţa ploieşteanului Onofrei.

Teodor Băldean, şi el campionul en titre din 2018, a câştigat fără probleme tururile preliminare şi semifinala, dar a pierdut dintr-o mică eroare finala în faţa clujeanului Bodea.

Orădenii s-au mai aflat aproape de medalii şi în alte 4 categorii, dar toţi au cedat în meciurile pentru medaliile de bronz, încheind concursul pe locul 5. Aproape de podium au fost Alexandru Popa 60 kg; Robert Boldiş 66 kg; Darius Mudura 81 kg; Bianca Suciu 78 kg.

In ierarhia pe cluburi, CSM-LPS Oradea s-a clasat pe locul 2 la masculin, după U-CSM Cluj–Dinamo, şi pe 3 la general,în urma U-CSM Cluj Dinamo şi FC Argeş-CSM Piteşti.