CSM Oradea rămâne cu punctaj zero şi după al şaselea meci disputat în Liga Zimbrilor. Echipa orădeană n-a putut emite pretenţii pe terenul Potaissei Turda, ocupanta locului 4, de care a fost învinsă cu 37-28 (16-10).

Orădenii au marcat primul gol al jocului  şi după câteva minute echilibrate, Potaissa s-a desprins, având un avantaj important încă de la pauză (16-10). În partea secundă, echipa turdeană şi-a dublat avantajul în câteva rânduri (33-21, 34-22, 37-25), orădenii mai atenuând proporţiile scorului în ultimele minute. Scor final 37-28, cea mai drastică înfrângere pentru CSM Oradea de la revenirea în primul eşalon.

Etapa viitoare, CSM Oradea, ajunsă pe locul 13 din 14 participante, va juca acasă cu HC Buzău, a zecea clasată, care în această rundă a învins Steaua Bucureşti, cu 23-22.

Potaissa Turda - CSM Oradea 37-28 (16-10)
Potaissa Turda: M. Popescu, Baștiurea, Șelaru - portari; Talas 6 goluri marcate, Thalmaier 6 (2 din 7 m), Grof 4, Ghivil 4, Vojvodic 4, Ghiță 4 (1 din 7 m), Pavel 3, Pințoiu 2, Lazăr 1, Vereș 2 (1 din 7 m), Pop 1, Totoi. Antrenor: Horațiu Gal

CSM Oradea: Țenghea, Turturică - portari; Ivancenco 8 (1 din 7 m), Djukic 7, Aungurenci 5, Kovács 3, Turcu 2, Boșca 2, Al. Farcaș 1, R. Gal, Munteanu, Oarga, Szász, Starchenko, Sfârlea. Antrenor: George Tăutu. Secund: Cosmin Liberț

Arbitri: A. Constantin (București), L. Gal (Harghita). Observator HR Handbal: Z. Meszaros (Baia Mare)
Aruncări de la 7 metri: 4-2. Transformate: 4-1
Eliminări de 2 min: 8-7.