CSM Oradea a încheiat cu două victorii, dintre care una la masa verde, şi un eşec primul turneu din Divizia A la handbal masculin, desfăşurat la Turda.

Echipa antrenată de George Tăutu a abordat primele meciuri din Seria C fără şapte jucători, afectaţi de pandemia de Covid-19, şi cu mulţi handbalişti foarte tineri în componenţă. În primul joc, CSM a dispus de CSU Poli Timişoara cu 28-25, după ce la pauză conducea cu 18-15. Succesul este cu atât mai important cu cât poarta echipei orădene a fost apărată de un junior, Denis Indrie, în vârstă de doar 16 ani, care a făcut un meci foarte bun la debut!

La CSM au jucat Indrie – Farcaș 6 goluri, Szakacs 6, Huțan 5, Szasz 3, Poteră 2, Radu 2, Mateaș 2, Szilagyi 1, Criste 1, Breban, Bandi, Bora, Sfârlea.

Apoi, CSM Oradea a dispus prin neprezentarea adversarului, Academia Minaur Baia Mare, din cauza unui focar de Covid -19.

Ieri, CSM Oradea a fost învinsă de CSM Sighișoara, scor 37-41, după ce la pauză tot sighişorenii se aflau în avantaj (22-20).

8. Academia Minaur - 0 puncte.

Următorul turneu de Divizia A, în Seria C, se va desfășura în perioada 21-24 ianuarie 2021.