Baschetbalistele antrenate de Adriana Niculescu au câştigat primul meci disputat pe teren propriu în actualul sezon al Diviziei A, scor 67-63, în disputa cu Universitatea Cluj-Napoca.

Cu un prim cinci format din Gavra, Ulica, Vlaicu, Adi şi Ardelean, gazdele de la CSM U au demarat în trombă partida disputată sâmbătă, dornice să spele ruşinea eşecului usturător de la Arad. Orădencele s-au instalat la conducere, 8-2 ('4) şi chiar dacă clujencele au izbutit să revină şi să egaleze la 11, gazdele au încheiat în avantaj primul sfert, 18-13. CSM U Oradea a apăsat pedala de acceleraţie în sfertul secund, iar diferenţa a crescut la 27-17 şi chiar 32-20, dar un moment de cădere din finalul primei părţi a făcut ca la pauza mare gazdele să mai păstreze doar un avans de trei puncte, 34-31. Orădencele s-au menţinut la conducerea ostilităţilor şi în sfertul trei, fără a se putea desprinde decisiv pe tabela de marcaj. Oaspetele au restabilit egalitatea la 42, dar înaintea ultimelor zece minute CSM U Oradea conducea cu 48-44. Elevele antrenoarei Adriana Niculescu au încercat să rezolve ecuaţia învingătoarei în debutul sfertului patru, când gazdele s-au desprins la zece puncte, 56-46. Studentele clujene nu au renunţat nici ele la luptă, reuşind să revină la trei puncte, 58-55. Chiar dacă avea şase puncte avans, 65-59, CSM U Oradea nu a fost scutită de emoţii în ultimul minut al întâlnirii. Oaspetele au revenit la două puncte distanţă, 65-63, dar un coş marcat de Adi cu 14 secunde înainte de final a decis soarta partidei, 67-63 pentru CSM U Oradea.

CSM U Oradea - Universitatea Cluj 67-63 (18-13 16-18 14-13 19-19)

Arena "Antonio Alexe", Oradea, spectator 200

CSMU: Gavra 6, Gherle, Ulica 14, Sărăcuţ, Sabău 7, Vlaicu 4, Adi 24, Ardelean 12, Ţigan, Filip, Scheiner, Cutuş. Antrenoare: Adriana Niculescu

U Cluj: Pătruţ, Kilin 7, Pricop 12, Fodor 17, Ferenczi 10, Meszaros 4, Bocskai, Chioran 2, A. Pop 11, N. Pop, Al Shaar. Antrenor: Florin Covaciu.

Arbitri: Andrada Csender, Daniel Tarţa.