CSM "U" Oradea - Municipal Târgovişte 43-68 Liderul la zi din Divizia A la baschet feminin, Municipal Târgovişte s-a impus, la pas, în faţa echipei CSM Universitatea Oradea, în partida disputată, ieri, la Sala Sporturilor "Antonio Alexe". Jocul care a contat pentru etapa a XXI-a a fost câştigat de echipa din Târgovişte, cu scorul de 68-43 (17-6, 18-12, 16-9, 17-16). Meciul a avut desfăşurarea anticipată, echipa oaspete conducând de la începutul şi până la finalul jocului. Jucătoarele de culoare ale liderei, Tiffany Porter şi Cristal Kemp, au făcut diferenţa, ele reuşind aproape două treimi din punctele echipei oaspete. De partea cealaltă, în tabăra gazdelor, singura jucătoare care a evoluat la nivelul aşteptărilor a fost Suzana Djordjevic, care a şi fost coşgetera echipei gazdă, cu 16 puncte. CSM Universitatea: Ioana Gavra 7 puncte, Dana Tămăşdan 5, Nagy Kinga, Andreea Grigoraş, Cristina Moiseev 6 (1x3), Edit Sabău, Monica Nicolaescu 2, Snezana Mirkov, Bianca Maghiar, Raluca Ordean, Ioana Singur 5, Suzana Onaca 2, Suzana Djordjevic 16. Antrenoare: Adriana Niculescu şi Suzana Onaca. Municipal: Alexandra Cutaş 6 (1x3), Andra Mandache 6, Gabriela Toma, Aurelia Lazăr 4, Anastasia Anderson 2, Volha Yaroshka 3, Elena Dincă 5 (1x3), Tiffany Porter 20, Luminiţa Manta, Cristal Kemp 22. Antrenori: Cătălin Tănase şi Marius Dobă. Eliminare pentru 5 greşeli personale: Elena Dincă (Municipal) - min. 33. Arbitri: Viorel Constantinescu (Cluj-Napoca) şi Gabriela Işvan (Timişoara). Delegat FR Baschet: Cristian Ungurian (Braşov). Tot în cadrul acestei etape s-a mai disputat partida Rapid Bucureşti - Naţional Iaşi 78-49. Restul partidelor din această rundă se dispută astăzi, după următorul program: Olimpia Bucureşti - BC ICIM Arad, CET Govora - Someş Tiger Dej, "U" Cluj-Napoca - Sportul Studenţesc, Magic Sibiu - CST Alexandria. A fost ultima întâlnire a echipei orădene pe teren propriu, în etapa viitoare (ultima a sezonului regulat), CSM Universitatea urmând să evolueze la Iaşi, cu Naţional din localitate.