Inconstantă în prima parte a sezonului regulat, CSM CSU Oradea se descurcă perfect până acum în grupa locurilor 1-6. Campioana a dispus şi de CSU Piteşti, chiar în deplasare, scor 86-76 (24-15, 18-22, 23-18, 21-21), bifând a treia victorie consecutivă în această fază a Ligii Naţionale.

Succesul orădenilor s-a conturat încă din primul sfert pe care l-au încheiat cu 24-15, graţie unor combinaţii de efect, în viteză. De altfel, "roş-albaştrii" au condus în cea mai mare parte a timpului, mai exact 38 de minute din 40. Scorul s-a mai "strâns" în ultimele minute de dinaintea pauzei, când gazdele s-au apărat mai bine şi au fost mai eficiente la panoul advers, astfel că la jumătatea partidei tabela indica 42-37 în favoarea oaspeţilor. La reluare, CSM CSU a permis piteştenilor să se apropie ameninţător la o posesie, dar s-a repliat la timp şi pe finalul sfertului trei s-a distanţat la zece "lungimi" după reuşitele lui Nicoară şi Barnette (65-55). Secvenţa decisivă s-a derulat conform planului pentru campioni până cu aproape patru minute înainte de final, când s-au relaxat, iar BCMU a început să spere la o surpriză după un parţial de 10-0, în urma unor acţiuni acţiuni de contraatac! Până la urmă, CSM CSU a depăşit momentul critic şi în ultimul minut a refăcut diferenţa de dinaintea ultimului sfert (86-76), revanşându-se cu acest prilej după eşecul suferit în ultimul joc direct de la Piteşti.

Conform siteului oficial al CSM, formația orădeană a fost superioară la procentajul aruncărilor din acțiune (49%-44%), la pase decisive (25-17), intercepții (10-3) și posesii pierdute (9-18).

Marcatori:

BCM U Piteşti: Pavel Marinov 18 puncte, Aleksandar Mladenovic 14, Alexander Kostoski 12, Tomislav Gabric 12, Vincent Leron Hunter II 8, Adrian Tudor 8 şi Vlad Corpodean 4 puncte.

CSM CSU: Sean Denison 19 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepții; Titus Nicoară 19 puncte, 5 recuperări și 2 intercepții; Martin Zeno 14 puncte, 5 pase decisive și 2 intercepții; Sean Barnette 14 puncte, 3 recuperări; Muhamed Pasalic 11 puncte, 4 pase decisive, 3 recuperări, Andrei Mandache 5 puncte, 4 pase decisive și o intercepție; Will Franklin 4 puncte, 7 recuperări şi 7 pase decisive cu 2 intercepţii şi o minge pierdută.

După această victorie, CSM CSU poate emite pretenţii cel puţin la locul 3, pe care se află următorul adversar, CSU Sibiu, pe care-l va întâlni mâine, de la ora 19.00, la Arena "Antonio Alexe".

Celelalte rezultate din grupa 1-6: Steaua - BC Timişoara 95-67 şi U BT Cluj - CSU Sibiu 92-75.