Două fetiţe s-au electrocurat, duminică, într-un loc de joacă din incinta unui ştrand din stațiunea bihoreană Băile Felix. Victimele, cu vârste de 9 și 11 ani, au fost transportate la spital.

„La data de 21 iunie a.c., la ora 18.13, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Bihor a fost sesizat, prin S.N.U.A.U. 112, că două persoane s-ar fi electrocutat în incinta unui ştrand din staţiunea Băile Felix, judeţul Bihor. La faţa locului s-au deplasat cu operativitate poliţiştii din cadrul Poliţiei Staţiunii Băile Felix, care au identificat persoanele ca fiind două minore, de 9, respectiv 11 ani, ambele din municipiul Oradea, judeţul Bihor”, a transmis Poliția Bihor. Din primele investigații efectuate de polițiști a rezultat că, în timp ce se afla într-un spațiu amenajat cu jocuri de divertisment din incinta ștrandului, minora de 9 ani, aflată împreună cu părinții săi, ar fi utilizat un simulator de motocicletă, care funcționa pe bază de fise, moment în care ar fi suferit un șoc electric la nivelul unei mâini. Minora de 11 ani ar fi intervenit pentru a o ajuta să coboare de pe acesta, apoi minora de 9 ani ar fi căzut de pe aparat. În urma evenimentului, fetițele au fost transportate la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale și efectuarea unor investigații de specialitate. Polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Stațiunii Băile Felix continuă cercetările, sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea, pentru stabilirea cu exactitate a cauzei și împrejurărilor producerii evenimentului. De asemenea, polițiștii au informat reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Bihor și ai Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorilor Bihor, în vederea efectuării verificărilor specifice, conform competențelor legale.