Azi, 14 mai 2019
Calendar creștin ortodox: Sfântul Mucenic Isidor
Calendar greco-catolic: Sf. m. Isidor din Chios.
REMEMBER 14 MAI
1812: S-a născut Costache Negri, scriitor și politician român (d. 1876)
1868: S-a născut Vladimir Hertza, jurist și om politic român (d. 1924)
1870: S-a desfășurat primul meci de rugby, din Noua Zeelandă, între Nelson Football Club și Nelson College.
1881: S-a născut Marius Bunescu, pictor român (d. 1971)
1900: Se deschid Jocurile Olimpice de vară de la Paris. Pentru prima oară au participat și femei.
1920: S-a născut Ursula Bedners, poetă, prozatoare și traducătoare română de etnie germană
1939: Fetița peruană Lina Medina, în vârstă de cinci ani devine cea mai tânără mamă din lume.
1940: Al Doilea Război Mondial: Rotterdam este bombardat de aviația germană.
1940: Al Doilea Război Mondial: Olanda se predă Germaniei.
1948: Evreii din Palestina și-au declarat independența formând statul Israel.
1948: S-a înființat clubul sportiv FC Dinamo București.
1948: S-a născut Florea Dumitrache,fotbalist român
1955: A fost semnat „Tratatul de prietenie, colaborare și asistență mutuală” („Tratatul de la Varșovia”) între Albania (retrasă în 1968), Bulgaria, Cehoslovacia, R.D. Germană, Polonia, România, Ungaria și Uniunea Sovietică.
1957: A murit Camil Petrescu, romancier, dramaturg, poet, român (n. 1894)
1959: S-a născut Marcel Coraș, fotbalist român
1962: Pretendentul la tronul spaniol, Juan Carlos, și Prințesa Sofia a Greciei se căsătoresc la Atena.
1968: Vizita oficială în România a președintelui Republicii Franceze, generalul Charles de Gaulle.
1970: S-a născut Tibor Selymes, fotbalist și antrenor român de etnie maghiară
1973: S-a născut Ionela Bruchental-Pop, politician român
1973: Prima stație spațială sub pavilion SUA, „Skylab", a fost lansată pe orbita Pământului.
1981: Primul zbor al unui român în spațiul cosmic, Dumitru Prunariu, cu nava Soiuz–40. Zborul a durat 7 zile, 20 de ore și 42 de minute, activitatea spațială desfășurându–se la bordul stației orbitale „Saliut 6".
PROGRAM FILME CINEMA PALACE
10- 16 mai 2019
After 2D AP12
Sâmbătă – Duminică: orele 11:50 ; 20:05
Miercuri: orele 11:50; 20:05
Vineri: ora 20:25
Luni – Marți: ora 20:25
Joi: ora 18:25
Avengers: Endgame 3D AP12
Vineri: orele 13:55; 17:10
Sâmbătă – Duminică: orele 13:50; 17:10
Luni – Marți: orele 13:55; 17:10
Miercuri: orele 13:50; 17:10
Joi: orele 13:55; 17:10; 21:25
Vineri – Joi: orele 12:20; 15:40; 19:00; 22:20
Vineri – Miercuri: ora 21:20
Brightburn 2D PREMIERĂ N15
Vineri – Joi: ora 19:30
Vineri 15:10; 18:05; 20:50; 22:30
Sâmbătă – Duminică: orele 13:30; 16:30 18:00; 20:50; 22:30
Luni – Marți: orele 15:10; 18:05; 20:50; 22:30
Miercuri: orele 13:30; 16:30 ; 17.50; 20:55; 22:35
Joi: orele 15:10; 18:00; 20:50; 22:35
Dumbo 3D AG
Luni: ora 10:00
Vineri: ora 09:30
Sâmbătă – Duminică: ora 11:30
Miercuri: ora 11:30
Extremely Wicked, Shockingly Evil, and Vile 2D N15
Sâmbătă – Duminică: orele 18:40; 22:05
Miercuri: orele 18:45; 21:55
Joi: orele 19:50; 22:45
Vineri: orele 18:20; 22:25
Luni – Marți: orele 18:20; 22:25
Five Feet Apart 2D AP12
Vineri: orele 13:50; 21:50
Sâmbătă – Duminică: orele 13:50; 21:45
Luni – Marți: orele 13:50; 21:50
Miercuri: ora 13:40
Joi: ora 13:50
John Wick: Chapter 3 - Parabellum 2D AVANPREMIERĂ N15
Miercuri: orele 19:35; 22:10
Joi: orele 20:20; 22:00
Manou the Swift DUB 2D PREMIERĂ AG
Vineri: ora 13:30
Sâmbătă – Duminică: orele 11:20; 15:15
Luni – Marți: ora 13:30
Miercuri: orele 11:20; 15:15
Joi: ora 13:30
Manou the Swift DUB HUN 2D PREMIERĂ AG
Vineri: ora 12:20
Luni – Marți: ora 12:20
Joi: ora 12:20
Sâmbătă – Duminică: ora 12:10
Miercuri: ora 12:00
Miss Bala 2D N15
Vineri: orele 16:05; 19:50
Sâmbătă – Duminică: orele 16:00; 19:45
Luni – Marți: orele 16:05; 19:50
Miercuri: ora 15:50
Joi: ora 16:00
Princess Emmy DUB 2D AG
Vineri: ora 12:20
Sâmbătă – Duminică: ora 10:40
Luni – Marți: ora 12:20
Miercuri: ora 10:30
Joi: ora 12:20
The Hustle 2D PREMIERĂ AP12
Vineri – Joi: orele 20:30; 22:15
Sâmbătă – Duminică: orele 13:00; 14:45; 16:00; 18:15
Miercuri: orele 13:00; 14:45; 16:00; 18:15
Vineri: orele 13:00; 14:45; 16:35; 19:00
Luni – Marți: orele 13:00; 14:45; 16:35; 19:00
Joi: orele 13:00; 14:45; 16:35; 19:00
The Upside 2D AP12
Joi: ora 11:00
UglyDolls DUB 2D PREMIERĂ AG
Vineri: orele 12:35; 14:15; 17:45
Sâmbătă – Duminică: orele 10:50; 12:30; 14:15; 17:45
Luni – Marți: orele 12:35; 14:15; 17:45
Miercuri: orele 10:50; 12:30; 14:15; 17:45
Joi: orele 12:35; 14:15; 17:45
Wonder Park DUB 3D AG
Sâmbătă – Duminică: orele 10:40 ; 17.00
Miercuri: orele 10:40; 17.00
Vineri: ora 16:00
Luni – Marți: ora 16:00
Joi: ora 16:00
Miercuri: ora 17:00
Comentarii
Nu există nici un comentariu.