Săptămâna aceasta a început montarea grinzilor la pasajul suprateran de la ieșirea din Oșorhei spre Aleșd. Pasajul va trece deasupra sensului giratoriu de la intersecția dintre Centura Oșorhei, drumul spre Fughiu și DN1.

 

„Până în prezent au fost montate 8 din cele 20 grinzi”, a anunţat Consiliul Judeţean Bihor, menţionând, totodată, că stadiul lucrărilor la pasaj, începute în data de 24 februarie a acestui an, a ajuns la 60%.

Noul pasaj va avea o lungime totală de 402 metri și o lățime de 10 metri, cu două benzi de circulație. Proiectul presupune, de asemenea, realizarea unei benzi suplimentare în mijlocul localității Oșorhei, la intersecție cu drumul județean 767E, care pleacă din centrul localității spre Copăcel. Banda suplimentară este pentru viraj la stânga, pentru cei care vin dinspre Aleșd. În plus, vor fi modernizate șase treceri de pietoni din interiorul localității. Acestea vor fi dotate cu iluminare inteligentă, în sensul în care, la apropierea pietonilor, intensitatea luminii se va mări.

Pe perioada desfășurării lucrărilor, traficul rutier a fost deviat pe Centura Oșorhei și a fost realizată o bretea de legătură între DN1 și Centura Oșorhei. Porțiunea de drum de la ieșirea din Oșorhei spre Aleșd este cea mai aglomerată din județul Bihor, cu 24.000 de autovehicule zilnic.

Lucrările sunt executate de asocierea de firme Freyrom (Lider), Integrated Road Solutions, Inginerie Drumuri și Poduri și Procons Group.

Valoarea contractului pentru realizarea acestui proiect este de 28.236.923,35 lei, fără TVA. Finanțarea proiectului este asigurată cu fonduri europene, prin Programul Regional Nord-Vest 2021 – 2027.