Conferinţă interuniversitară la Oradea
O conferinţă ştiinţifică consistentă din punct de vedere ştiinţific a început ieri la Oradea, gazdă fiind Hotelul Ramada. Subiectul care va fi dezbătut pe durata a două zile se referă la identitatea europeană, disecată la nivel naţional şi regional.
Cadre universitare şi cercetători de la trei universităţi au prezentat pe secţiuni lucrări cu subiecte centrate pe tematica amintită, urmând a-şi continua prezentările şi astăzi. Echipele de lucru ale Universităţii Creştine Partium (coordonator de proiect), Universităţii Debreţin şi Universităţii din Oradea au conferenţiat în cadrul proiectului de cercetare cu titlul „Identitatea europeană, naţională şi regională - teorie şi practică". În cadrul proiectului cofinanţat prin Programul de Cooperare Transfrontalieră Ungaria-România 2007-2013, echipele compuse din specialişti în filosofie şi sociologie din cadrul celor trei universităţi şi-au propus studierea problematicii identităţii din perspectiva ştiinţelor socio-umane, respectiv elaborarea unei analize teoretice care va permite abordarea interdisciplinară a aspectelor identităţii europene, naţionale şi regionale. În cadrul conferinţei s-a prezentat o parte dintre aceste rezultate. Conferinţa se desfăşoară în limba engleză şi, parţial, în limba germană.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.