Elevii claselor primare din cadrul Şcolii cu clasele I-VIII Tăşad au prefaţat cum se cuvine Săptămâna Mare şi Paştile în cadrul proiectului intitulat sugestiv "Fantezii pascale".

Desfăşurat pe perioada a două săptămâni, în perioada 1-15 aprilie, proiectul a cuprins elevii claselor I (prof. Valentina Ghenţ), a II-a (prof. Delia Bulzan) şi a IV-a (prof. Liana Ban), sub îndrumarea cărora cei mai mici elevi ai Şcolii din Tăşad au intrat în atmosfera apropiatei Sărbători Pascale, îmbinând activităţile literar-religioase cu cele practice. Citirea de texte literare, prin intermediul cărora micii şcolari au desluşit semnificaţia uneia dintre celei mai importante sărbători a lumii creştine, a fost completată în mod fericit cu vizita la biserica ortodoxă din localitate. În cadrul activităţilor practice fiecare, după priceperea şi îndemânarea sa, a confecţionat felicitări, colaje şi a încondeiat ouă. Proiectul s-a finalizat cu un program artistic, care a cuprins poezii şi cântece cu tematică religioasă, în vreme ce rodul activităţilor practice ale elevilor s-au regăsit într-o expoziţie cu cele mai frumoase lucrări.

"Elevii din clasele primare ale şcolii noastre au ţinut să întâmpine cum se cuvine apropiatele Sărbători Pascale. Proiectul Fantezii pascale face parte din seria activităţilor desfăşurate pe tot parcursul anului de profesoarele din cadrul ciclului primar al şcolii noastre, pentru care merită felicitări, pe care le adresez deopotrivă şi elevilor pentru efortul depus de aceştia pe parcursul acestor două săptămâni", a declarat directoarea Şcolii, prof. Liana Bas.