Cea mai importantã competiție de alergare pe distanțã lungã din România, Arobs X-Man va avea loc sâmbătă, 17 iunie, în Bihor. S-au înscris peste 400 de particianți din 10 țãri.

Timp de 16 ore, sute de sportivi vor înota, pedala și alerga în cadrul celei de-a 13-a ediții a Arobs X-Man Romania. Cel mai important eveniment din triatlonul românesc va avea trei probe incluse în campionatul național: Distanța Full Ironman: 3.800 de m de înot, 180 km ciclism și 41,5 km alergare; etapa a 2-a a Circuitului Național de Triatlon  pe distanțã medie, Half Ironman: 1.900 m înot, 93 km ciclism și 21,5 km alergare; etapa a 2-a a Circuitului Național de Triatlon pe distanțã standard (olimpicã): 1.500 m înot, 40,8 km ciclism și 11,8 km alergare.

„Proba olimpicã denumitã Cupa Star Stone este o probã nou introdusã în programul evenimentului, pentru a putea atrage un public mai larg, chiar și începãtori sau persoane care doresc sã încerce triatlonul”, a spus Istvan Szokolszky, vicepreședintele Xterra Sport Bihor, în cadrul unei conferințe de presã.

Marta Vasok a declarat cã sunt 400 de sportivi înscriși: „Anul acesta avem cei mai mulți sportivi strãini de când am dat startul acestui concurs: 80 din 400. Cei mai mulți, 30, sunt din Ungaria, 17 sunt din Serbia și 13 din Croația”.

Unul dintre maratoniști, Laszlo Szûcs, a povestit cã a început sã facã triatlon în urmã cu trei ani, de la zero. „Cel mai dificil a fost sã îmi schimb obiceiurile sã devin activ, de la sedentarism sau semisedentarism. Nu am crezut cã voi putea sã alerg 40 de km, dar acum fac cele 3 probe consecutive”, a spus Laszlo Szûcs, care a adãugat cã practicarea triatlonului l-a ajutat sã fie mai organizat și sã-și facã mai mulți prieteni.

Anul acesta Primãria Municipiului Oradea, prin Visit Oradea, a acordat cei mai mulți bani de la inaugurarea competiției, 85 de mii de lei.

„Este singurul eveniment sportiv de anvergurã pe care îl are pe agendã Visit Oradea. Vrem sã îl ajutãm sã creascã pentru cã poate promova mult orașul. Cei care vin aici sã concureze vin cu prietenii, cu familia, care-i încurajeazã. Aceștia ajutã economia localã” a spus, printre altele, Alexandru Chira, directorul general al Visit Oradea.

Organizatorii îi roagã pe bihoreni sã dea dovadã de înțelegere în zonele în care concurenții vor parcurge traseele marcate. În ziua concursului, unele strãzi vor fi închise între 10.30 și 23.00.

„Ne-am dori ca bihorenii sã se implice mai mult și sã încurajeze concurenții. Ãsta cred cã este singurul lucru care îi mai trebuie acestui concurs. În Europa, localitãțile în care se desfãșoarã acest tip de competiții sunt în sãrbãtoare. Oamenii se bucurã și îi încurajeazã și susțin pe participanți. La asta mai avem de lucru”, a mai spus Istvan Szokolszky.

Competiția va fi transmisã pe pagina de facebook, pe xmanromania.ro și pe Eurosport Online, comentatã de Alex Ciocan.

Startul probei se va da pe 17 iunie, la ora 07.00, pe lacul de acumulare de la Fughiu. Proba de ciclism se va desfãșura pe traseul Fughiu-Husasãu de Criș-Ineu-Botean-Bãlaia. Dupã ce vor parcurge bucla de 10 ori, sportivii vor ajunge la Oradea, în alergare, pe traseul Fughiu-Podgoria-Oradea. Proba de alergare se va desfãșura în centrul orașului, iar finish-ul competiției va fi în Piața Ferdinand.