Există zile şi clipe rele în viaţă. Poporul le numeşte simplu: ceasul rău. Un astfel de ceas am trăit în zona gării din oraşul nostru...
Social
Schimb de experienţă în problema câinilor comunitari
Municipalitatea orădeană a anunţat că joi, 13 octombrie, Mircea Stejerean, şeful Serviciului Servicii Publice şi Spaţii Verzi din cadrul Primăriei Oradea şi administratorul adăpostului pentru câini comunitari SOS Dogs, Carol Lazăr, s-au întâlnit cu omologii lor din Timişoara, respectiv cu şeful Serviciului de Protecţia Mediului din Primăria Timişoara - Adrian Smerdi Bere şi cu Ionel Puşcaş - managerul adăpostului pentru câini S.C. Danyflor S.R.L din Timişoara.
- 16 Octombrie 2011
- Citeste
Ajutoare pentru încălzire - ASCO suplimentează personalul pentru preluarea cererilor
Reprezentanţii Administraţiei Social Comunitare Oradea cred că cele 12.000 de formulare împărţite orădenilor cu venituri mici, care se încadrează în plafoanele de acordare a ajutoarelor pentru încălzire, se vor epuiza.
- 16 Octombrie 2011
- Citeste
Centrele de plasament s-au întrecut la fotbal
Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Bihor, în parteneriat cu Direcţia Judeţeană de Sport şi Tineret şi cu Liceul cu Program Sportiv „Bihorul", au organizat ieri, la Baza sportivă „Tineretului", Cupa „Toamna Orădeană", la fotbal - ediţia a V-a.
- 14 Octombrie 2011
- Citeste
Ulei uzat colectat de la orădeni
Asociaţia „Societatea Carpatină Ardeleană 91" Oradea a organizat ieri o acţiune de colectare a uleiului ars. Colectarea s-a făcut prin cele patru centre amenajate în Oradea pentru acest scop.
- 14 Octombrie 2011
- Citeste
Câinii comunitari îşi mai aşteaptă încă părinţii adoptivi
Ultima ediţie din acest an a Zilelor adopţiei câinilor comunitari s-a remarcat prin interesul scăzut manifestat de orădeni pentru adoptarea patrupedelor. Cel puţin ieri, 14 octombrie, doar trei dintre câinii oferiţi de SOS Dogs au reuşit să ajungă în grija iubitorilor de animale din municipiu.
- 14 Octombrie 2011
- Citeste
Copiii instituţionalizaţi s-au cinstit cu mere
Cu ocazia „Ziua mărului - Ziua sănătăţii", copiii de la cele şapte centre de plasament din cadrul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Bihor s-au întrecut la pregătirea de preparate culinare, având ca ingredient principal mărul.
- 14 Octombrie 2011
- Citeste
Locuri de muncă vacante
Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă vine în sprijinul cetăţenilor cu programe şi locuri de muncă cât mai noi.
- 14 Octombrie 2011
- Citeste
Ajutoare pentru încălzire - ASCO suplimentează personalul pentru preluarea cererilor
Reprezentanţii Administraţiei Social Comunitare Oradea cred că cele 12.000 de formulare împărţite orădenilor cu venituri mici, care se încadrează în plafoanele de acordare a ajutoarelor pentru încălzire, se vor epuiza.
- 14 Octombrie 2011
- Citeste
Campanie de colectare a uleiurilor uzate
Organizatorul evenimentului este Asociaţia Societatea Carpatină Ardeleană 91, care va amenaja patru puncte de colectare în Oradea: în parcarea Lotus Center, în parcarea din faţa Pieţei Rogerius, în faţa Pieţei din Ioşia şi în pe strada Independenţei, lângă statuia lui Mihai Eminescu.
- 13 Octombrie 2011
- Citeste


