Două bihorence, mamă şi fiică, şi-au pierdut viaţa, ieri dimineaţă, după ce casa lor a fost cuprinsă de flăcări. Incendiul a izbucnit după ce soţul uneia dintre ele a montat o butelie de gaz pe care a verificat-o, apoi, folosind un chibrit.         

Ieri dimineaţă, în jurul orei 07.35, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă "Crişana" al judeţului Bihor a fost sesizat prin sistemul unic de urgenţă 112, cu privire la izbucnirea unui incendiu la o locuinţă situată în localitatea Şişterea, comuna Cetariu. „La adresa indicată de apelant s-au deplasat cu operativitate echipajele de pompieri militari ale  Detaşamentului 2 Oradea, un echipaj de prim ajutor calificat din cadrul aceleiaşi subunităţi de pompieri, echipajul de terapie intensivă mobilă al SMURD Oradea şi grupa operativă a Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă "Crişana", operaţiunea fiind coordonată de prim-adjunctul inspectorului şef, locotenent colonel Caba Sorin Mihai. La sosirea forţelor de  intervenţie, incendiul era generalizat, flăcările manifestându-se  violent în interiorul locuinţei şi la acoperiş", a precizat lt. Camelia Roşca, purtătorul de cuvânt al ISU Crişana. Pentru  lichidarea incendiului pompierii militari au acţionat cu două autospeciale de lucru şi spumă, procedând concomitent la căutarea celor două victime, surprinse de flăcări în interiorul locuinţei, conform informaţiilor furnizate de proprietar. Din nefericire, pompierii au găsit în interiorul casei trupurile carbonizate ale celor două femei în vârstă de 93, respectiv 68 de ani. De asemenea, proprietarul locuinţei, soţul uneia dintre persoanele decedate, a suferit arsuri de gradul I la nivelul feţei şi gradul II la nivelul membrului superior drept. Bărbatului, în vârstă de 77 de ani, i-au fost acordate îngrijirile necesare, fiind transportat ulterior la Unitatea de Primire Urgenţe din cadrul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Oradea. Incendiul a fost stins în jurul orei 08:45, echipajele acţionând până în jurul orei 11.00 pentru înlăturarea efectelor negative. Conform cercetărilor efectuate la faţa locului, incendiul a  fost cel mai probabil generat de o butelie cu gaz care s-a aprins din cauza faptului că proprietarul, după montarea acesteia, a verificat etanşeitatea regulatorului de presiune, utilizând flacără deschisă (chibrit). În urma producerii evenimentului s-au înregistrat şi daune materiale, arzând mobilierul din două încăperi şi parţial din baie, precum şi o suprafaţă de aproximativ 60 metri pătraţi din acoperişul casei.

Respectaţi regulile

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Crişana" al judeţului Bihor reaminteşte populaţiei faptul că astfel de evenimente, soldate cu pierderi de vieţi omeneşti, pot fi preîntâmpinate prin respectarea normelor de apărare împotriva incendiilor. În ceea ce priveşte utilizarea buteliilor de gaze, este interzisă cu desăvârşire verificarea cu flacără a etanşeităţii buteliei, garniturilor regulatorilor de presiune sau a furtunului: verificarea se va face numai cu emulsie de apă cu săpun. Se interzice aşezarea sau păstrarea buteliilor de gaz în apropierea oricăror surse de căldurã ori sub acţiunea directă a razelor solare. Se interzice încălzirea buteliilor ori folosirea acestora în poziţie culcată, răsturnată sau înclinată. Dacă se constată prezenţa gazelor într-o încăpere se va proceda de îndată la aerisirea acesteia, focul fiind aprins numai după înlăturarea cauzelor care au determinat scăpările de gaze. Aprinderea focului se va face prin utilizarea unui mijloc corespunzător (aprinzător) cu respectarea principiului "gaz pe flacără" (întâi se acţionează aprinzătorul electric şi apoi se manevrează robinetul de alimentare cu gaz). Atât la aprinderea focului, cât şi la stingere, gazele vor fi deschise, respectiv închise, mai întâi de la robinetul principal şi după aceea de la robinetul arzătorului. Se vor respecta cu stricteţe instrucţiunile generale de folosire a gazelor, precum şi instrucţiunile specifice de funcţionare a aparatelor supuse exploatării.