România nefardată: 1,4 milioane de femei nu se regăsesc pe piața muncii - Viitoare generații ratate
Aproximativ 1,4 milioane de femei nu se regăsesc pe piața muncii din România, iar integrarea chiar și a 10% dintre acestea ar reduce presiunea pe bugetul de stat și ar echilibra economia, a declarat marți președinta Confederației Naționale pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF), Cristina Chiriac, la un eveniment de specialitate.
„În România sunt 1,4 milioane de femei care nu se regăsesc absolut deloc pe piața muncii. Imaginați-vă ce ar însemna dacă 10% dintre aceste femei, active din punct de vedere profesional, ar avea un curs de reconversie sau ar putea fi calificate sau recalificate și introduse pe piața muncii, cum ar scădea presiunea pe bugetul de stat și cum am reuși să echilibrăm aceste categorii sociale care trag înapoi economia României”, a afirmat Cristina Chiriac, la o dezbatere organizată de Coaliția pentru Libertatea Comerțului și a Comunicării (CLCC).
Potrivit acesteia, una dintre principalele cauze ale inactivității este lipsa infrastructurii de educație antepreșcolară și preșcolară, în special în județele cu potențial economic redus.
„Marea majoritate a acestor femei care îngroașă rândul femeilor casnice o fac pentru că, fie nu există suficiente grădinițe sau unități de educație la care să-și lase copiii, fie salariile în acea zonă sunt atât de lipsite de atractivitate, încât ele pun în balans cât ar câștiga ca să-și crească copiii versus cât ar trebui să plătească o femeie”, a explicat reprezentanta CONAF.
Aceasta a subliniat că soluțiile trebuie integrate într-o strategie economică diferențiată, adaptată fiecărui județ, având în vedere discrepanțele majore dintre marile centre economice și zonele cu potențial scăzut.
„Dacă vorbim despre o strategie nu doar de ocupare, ci de reconversie sau de reimplementare a acestor doamne în câmpul muncii, ar trebui să înceapă cu o politică economică. (...) În România sunt atât de mari discrepanțele sociale și economice, încât îți trebuie o politică economică punctuală pentru fiecare județ în parte. Astăzi vorbim de statistici, mâine vom vorbi despre generații eșuate sau ratate”, a avertizat Cristina Chiriac.
În opinia sa, creșterea gradului de ocupare a populației active și stoparea exodului forței de muncă reprezintă condiții esențiale pentru evitarea unei „Românii dezechilibrate”, în pofida eforturilor de atragere a investițiilor și de acoperire a deficitului de personal prin muncitori din afara UE.
Coaliția pentru Libertatea Comerțului și a Comunicării (CLCC) a organizat marți dezbaterea: „Noi reguli pe piața muncii. Angajarea lucrătorilor străini, salarii transparente în companie și la recrutare, evitarea stresului profesional; reguli noi, situații noi”.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.