Amicale de lux pentru naţionala de handbal feminin - Dublă întâlnire cu campioana mondială la Oradea
Amicale de gală în toamna acestui an la Oradea pentru naţionala de handbal feminin a României. În luna septembrie, tricolorele vor juca la Oradea Arena o dublă întâlnire cu Franţa, campioană mondială en-titre şi vicecampioana olimpică la Paris 2024.
Anunţul a fost făcut de Pavel Mercea, preşedintele Asociaţiei Judeţene de Handbal (AJH) Bihor la Gala de premiere a DJST Bihor. „Sunt încântat să vă anunţ că Federaţia Română de Handbal a acceptat ca meciurile amicale cu Franţa din luna septembrie să se dispute la Oradea”, a afirmat Pavel Mercea, cel mai longeviv conducător de asociaţie judeţeană din Bihor.
Ultimul joc direct dintre cele două selecţionate s-a disputat la sfârşitul anului trecut la Campionatul European, fiind câştigat de Franţa cu 30-25. Până la urmă, la turneul final organizat de Austria, Ungaria şi Elveţia, naţionala din Hexagon a ocupat doar locul 4, în timp ce România s-a clasat pe poziţia a 11-a.
Echipa tricoloră feminină a jucat ultima dată la Oradea în vara anului 2017, când a disputat un meci de baraj pentru Campionatul Mondial, cu Austria. De atunci a mai efectuat stagii de antrenamente în oraşul de pe Crişul Repede, inclusiv înaintea de Europenele de anul trecut.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.