Marcatori: Filip 15, 39, Bărăianu 23 / Sas 20, 23, Boroș 43, 90

Cartonașe galbene: A. Micula, / Kaszonyi, Sas

Biharea: Terme - Bercea, Sime, Lazea, Varga, Hulber, A. Micula, Bulcău (85 Teglaș), Bărăianu (76 Belea), Filip, Marc.

CS: Armoș - Chiricheu, Kaszonyi, Olah, Mare, Lorincz, Pal, Boros, Sas, Racz 90+1 Matyi), Kerszturi (79 Letai).

Antrenor: Sandor Gergely.

Arbitri: Andrei Pirtea - la centru,  Florin Toia și Sergiu Cearnău, asistenți.

Observator AJF: Alexandru Herman.

Multe speranțe își puneau văşcăuanii în acest meci disputat lângă „Apa Boiului”,  în fața unui adversar accesibil, unul care să-i „relanseze” în lupta pentru evitarea retrogradării, obiectiv care prin această înfrângere face ca dezideratul să se îndepărteze și mai mult.

Speranțele văşcăuanilor au fost năruite pe final; când au primit lovitura de grație la ultima fază, într-un meci care a avut răsturnări spectaculoase de scor, dar și câteva decizii controversate ale centralului partidei, care nu a „cântărit” așa cum trebuia anumite decizii care puteau influența, până la urmă decisiv, soarta rezultatului final. Dacă după deschiderea scorului de către Filip (15), nu a acordat o lovitură de pedeapsă, la un henț (din apropiere, totuși), câteva minute mai târziu, la scorul de 1-1, arbitrul Pirtea nu a avut nici un argument la faultul clar în careu asupra lui Filip (22). Un fault clar ca lumina zilei a fost în careul gazdelor în penultimul minut regulamentar de joc, însă (simțind vinovăția din prima repriză) centralul nu a acordat lovitura de pedeapsă care se impunea în favoarea oaspeților. Sas (20, 23 ) a profitat de degringolada defensivei adverse; preluând conducerea (1-2) pentru echipa sa, însă Bărăianu (25) a restabilit egalitatea (2-2) în cele 5 minute de foc când oaspeții au mai ratat prin același Sas (21), în timp ce gazdele au fost private de o lovitură de pedeapsă. Bărăianu (31) și A. Micula (35) au „anunțat” golul gazdelor care a venit în urma unei curse devastatoare a lui Marc pe partea dreaptă, iar centrarea a fost „corectată” în plasă de Filip (39). O nouă gafă în defensiva gazdelor a fost speculată prompt de Boros (43), care a restabilit egalitatea, 3-3. A. Micula (55), Bărăianu (60) și Sime (68) au pus în pericol poarta adversă, pentru ca pe contraatac Sas (77, 81) să irosească două mari oportunități. Lazea (83) putea „închide” jocul însă, din 8 metri, a șutat puternic, din poziție centrală, peste bară. După ce Andrei Pirtea a refuzat o lovitură de pedeapsă clară în favoarea oaspeților, iată că legile nescrise ale fotbalului au făcut dreptate un minut mai târziu, când Boros (90) a înscris golul victoriei (3-4), unul care năruie speranțele vășcăuanilor, care din punct de vedere matematic mai au șanse, însă din punct de vedere sportiv acestea sunt mai greu de realizat.