Orădeanca Bianca Benea, spadasină legitimată la clubul municipal, a cucerit ieri medalia de bronz în cadrul probei de spadă, fiind învinsă în semifinale, după un duel echilibrat, de către nimeni alta decât legenda acestui sport, Ana-Maria Popescu (Brânză). Concursul s-a desfășurat în sala de scrimă Ana Pascu (Floreasca) din București.

Sportiva pregătită de către antrenorul Andrei Timoce este componentă a lotului naţional olimpic de spadă al României. Prin clasarea pe locul al treilea al podiumului în proba de spadă, Bianca Benea şi-a făcut un frumos cadou cu ocazia zilei de naştere pe care şi-a sărbătorit-o în urmă cu câteva zile, aceasta împlinind vârsta de 22 de ani. Drumul spre marea finală i-a fost barat de către Ana Maria Popescu, campiona olimpică şi numărul 1 mondial în această probă, într-o confruntarea transmisă în direct de către TVR 3. Aşa cum o arată şi scorul final, 13-15, duelul a fost extrem de echilibrat, Bianca fiind în multe rânduri egala marii campioane. În cealaltă semifinală, Greta Vereș a trecut de precedenta campioană, Amalia Tătăran. În finala competiţiei, după cum era de aşteptat, s-a impus Ana Maria Popescu. De remarcat faptul că Bianca Benea, reprezentanta CSM Oradea, a fost singura sportivă ajunsă printre primele 8 care nu a aparţinut de Steaua sau Dinamo Bucureşti. Orădeanca va participa luna viitoare la Cupa Mondială de la Kazan (Rusia), atât în proba de spadă individual, cât și în cea pe echipe.