O nouă întrecere de şah organizată în mediul online s-a desfăşurat recent pe server-ul chess.com. Este vorba despre Memorialul „Ştefan Szabo” la şah fulger, competiţie organizată de Şah Club Oradea.

Concursul, disputat în memoria fostului campion naţional Ştefan Szabo, a adunat la start un număr total de 14 şahişti care au disputat 6 runde în „sistem elveţian” cu 5 minute + 2 secunde pe mutare timp de gândire. Câştigătorul competiţiei a fost Ionel Luca, şahist legitimat la Alcor Bucureşti, acesta acumulând punctaj maxim (6 p). Pe locurile 2-3 s-au clasat la egalitate de punte (4) Paul Iancu (CSU Agora SC Oradea) şi Ecsedi Sandor (Hajdúszoboszlói Sakk Sportegyesület). Între cei doi, departajarea s-a făcut la rezultatul direct, care a fost favorabil primului. La feminin a câştigat Gertrud Florentina Dörner  de la Metalul Salonta. Directorul şi arbitrul turneului a fost Ioan Fleisz, arbitru international. Interesul faţă de acest gen de competiţii este în creştere astfel că fondatorii Şah Club Oradea vor organiza în continuare astfel de evenimente. Următorul concurs, prima ediţie a Memorialului „Susana Makai”, se va desfăşura în data de 5 septembrie, cu începre de la ora 18.00, pe acelaşi server, www.chess.com.