Cu eșecuri în ultimele două partide din campionat, baschetbaliștii au susținut un meci crucial pentru atingerea obiectivului: clasarea în top 4. La capătul unui meci pe care l-au controlat în cea mai mare parte a timpului, bihorenii au învins 74-70 (16-10, 16-21, 27-15, 15-24) pe BC Timișoara după un final încins în care cei aproximativ 1.500 de spectatori au avut destule emoții.

Duelul contând pentru etapa a 28-a din Liga Națională nu a fost de cel mai înalt nivel, dar cu toate acestea a adus victoria care conferă mari șanse la poziționarea între primele patru echipe înaintea playoff-ului. Debutul de joc a fost perfect pentru formația gazdă care a reușit un parțial de 10-0. Replica oaspeților a fost pe măsura aceștia apropiindu-se imediat la doar două puncte (12-10). Totuși, până la terminarea secvenței inaugurale, apele aveau să se liniștească, Oradea terminând 16-10 primul sfert. După cum o arată și scorul, sfertul al doilea a fost modest pentru gazde. BC Timișoara nu doar că a anulat ecartul de 6 puncte ci a trecut la conducere, 24-18 în minutul 15. A fost momentul în care Gajovic a ieșit la rampă. „Pistolarul” a transformat două aruncări de la distanță și două libere consecutiv readucându-și echipa în avantaj. Scorul la pauza mare a fost 32-31 pentru CSM CSU.

Prestații consistente pentru Gajovic și Nicolescu

Ca și în partida cu Steaua, sfertul al treilea a fost cel mai bun pentru formația bihoreană. În acestă perioadă de timp s-au remarcat Kariniauskas, Denison și Nicolescu, cu o mențiune specială pentru cel din urmă care a făcut unul dintre cele mai bune jocuri ale sale. La intrarea în secevența decisivă, CSM CSU avea un avantaj de 13 puncte (59-46) și se părea că zarurile sunt aruncate. Cum savoarea oricărui succes este alta atunci când ea se obține cu anumite emoții, băieții pregătiți de Cristian Achim parcă au vrut să-și facă fanii să trăiască un final încins. Pe parcursul ultimului minut de joc, oaspeții au reușit să se apropie la 4 (70-66) și chiar la 2 puncte (72-70), dar mâna fină a lui Zeno (două libere transformate) și ultimul atac ratat al bănățenilor au făcut ca Oradea să obțină cel de-al 19-lea succes stagional.

Cu BCM U Pitești runda viitoare

Așadar victorie cu emoții pe final dar după o partidă care a fost controlată de orădeni în cea mai mare parte a timpului. Acest succes este foarte important în ecuația stabilirii primelor 4 clasate, echipe care vor avea avantajul terenului propriu în primul tur din playoff. Următorul meci al orădenilor se va desfășura miercuri, de la ora 19.45, în Sala Trivale din Pitești, în compania lui BCM U din localitate.

CSM CSU Oradea: Nicolescu 14 (2×3 puncte), Denison 8, Kariniauskas 11, Valeika 10, Richard 2, Ţîbîrnă, Mandache 7, Gajovic 14 (4×3), Zeno 8.

Nu au jucat: Gavrilă, Fometescu, Meluţ.

Antrenor: Cristian Achim.

Asistenţi: Milan Mitrovic, Marius Marinău.

BC Timişoara: Drăguşin, Gheorghe, Mijajlovic 15 (3×3), Jeremic 20 (5×3), Komatina 6, Stevanovic 6, Popa Calotă 7, Tohăţan 2, Diaz 6, Burdgess 7.

Nu a jucat Păun.

Antrenor: Tudor Costescu.

Arbitri: Ciprian Stoica, Mircea Şerban, István Bertalan.

Comisar FR Baschet: Doru Vinaşi.

Alte rezultate din etapa a 28-a: SCM U Craiova - Dinamo 123-65, U BT Cluj - Steaua București 94-99 și CSU Sibiu - BCM U Pitești 84-77. Partida Politehnica Iași - Phoenix Galați s-a disputat ieri după închiderea ediției. Timba Timișoara a stat.